Większy komfort i dostępność dla osób niepełnosprawnych – to najważniejsze założenia przygotowywanego remontu Kina Zamek. W tym roku planowane jest wykonanie dokumentacji projektowej.

Na razie Zamek Książąt Pomorskich przeprowadził procedurę szacowania ceny, która poprzedzi ogłoszenie przetargu na wykonawcę dokumentacji projektowej.

– Chcielibyśmy do końca roku przygotować taką dokumentację, aby w przyszłości móc sprawnie przeprowadzić planowaną  od dłuższego czasu modernizację Kina Zamek. Inwestycja ta jest niezbędna w związku z koniecznością podwyższenia standardów sali kinowej i zapewnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi– mówi Monika Adamowska, rzecznik prasowy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Koncepcja przebudowy kina zakłada m.in. wykonanie wentylacji, wymianę podestów i schodów. Szczegółowe rozwiązania mają zostać zaproponowane w kolejnym etapie.

– Główne założenia nowej aranżacji sali kinowej poznamy dopiero wtedy, gdy powstanie projekt tej modernizacji. Pytanie, czy w obecnej sytuacji gospodarczej uda się to w zakładanym wstępnie terminie? – mówi Monika Adamowska.

Modernizacja Kina Zamek może zbiec się z jego okrągłymi urodzinami, które przypadną w przyszłym roku. Filmy w zamkowej sali wyświetlane są bowiem od 1963 roku, co czyni Kino Zamek jednym z najstarszych w Polsce. Cenionym przez szczecińskich kinomaniaków za kameralną atmosferę (ok. 50 miejsc) i wybór tytułów.

– Ma znakomity, oryginalny repertuar (jako jedno z nielicznych w Szczecinie oferuje repertuar studyjny, autorski i festiwalowy) oraz tanie bilety - 14 i 12 zł (ceny biletów mimo rosnącej inflacji utrzymywane są na niezmienionym poziomie). Kolejnym jego atutem jest brak reklam przed seansami, co wielu widzów niezwykle ceni, gdyż pozwala im to oszczędzać czas. Bardzo często kino zaskakuje ciekawymi przeglądami oraz projektami specjalnymi – przekonuje Monika Adamowska.

W pierwszym kwartale 2022 r. salę kinową w Zamku odwiedziło ponad 2,6 tys. osób. Zdaniem zarządzających obiektem, to bardzo dobry wynik, zwłaszcza w kontekście informacji o spadku liczby widzów w wielu innych kinach w Polsce.