Są chętni i jest pomysł na zagospodarowanie terenów po byłej stoczni. Firmy zrzeszone w Zachodniopomorskim Klastrze Morskim chcą tam utworzyć Park Przemysłowy.
Aby Park Przemysłowy mógł funkcjonować konieczne jest wprowadzenie kilku zmian. Przede wszystkim należy wydłużyć czas dzierżawy tych terenów, z 3 lat do minimum 15. Przy tak krótkim okresie dzierżawy żaden poważny inwestor nie będzie chciał inwestować zdaniem przedstawicieli ZKM. Ważne jest także, by tereny te przeszły proces komunalizacji, to będzie warunkiem realnego włączenia się władz samorządowych w rozwój działalności produkcyjnej.
Koncepcja zarządzania terenami postoczniowymi przedstawiona przez ZKM zakłada utworzenie i prowadzenie Parku Przemysłowego Szczecin zarządzanego przez spółkę z.o.o. Z udziałem województwa i Gminy Szczecin. Utworzona spółka będzie się przede wszystkim zajmowała zarządzaniem terenami, ochroną mienia, prowadzeniem działań modernizacyjnych infrastruktury i majątku będącego własnością spółki.
Według ekspertów z Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego takie rozwiązanie przyniesie:
- utworzenie minimum 5 tys. miejsc pracy do 2017 roku
- efektywne wykorzystanie całości powierzchni parku przemysłowego
- przychody roczne z tytułu dzierżawy majątku to około 20 mln zł rocznie
- przychody roczne firm prowadzących działalność w parku przemysłowym to około 1 mld zł
- szacunkowe roczne wpływy do budżetów jednostek samorządu terytorialnego po realizacji koncepcji wyniosą około 28 mln zł rocznie
Utworzenie Parku Przemysłowego z czasem ma przyciągnąć także nowe podmioty gospodarcze, które będą chętne do inwestowania. Projekt zagospodarowania terenów stoczni trafił na biurka prezydenta miasta, marszałka i wojewody.
Zobacz także:
Komentarze
0