„Niech nowa siedziba Teatru Współczesnego powstanie na Prawobrzeżu” – to pomysł radnego Koalicji Obywatelskiej Marcina Biskupskiego, którym podzielił się podczas pierwszej przedwyborczej debaty wSzczecinie.pl.

Decyzja w sprawie nowej siedziby Teatru Współczesnego, który od lat „tymczasowo” funkcjonuje w gmachu Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego, ma zapaść w połowie bieżącego roku. Magistrat bierze pod uwagę kilka lokalizacji w centrum Szczecina. 

Nie było jednak mowy o Prawobrzeżu, gdzie głównymi instytucjami kultury są Miejski Ośrodek Kultury w Dąbiu oraz Dom Kultury „Krzemień” w Podjuchach. Ze sporym opóźnieniem budowana jest jeszcze Mediateka na osiedlu Majowym.

„Chciałoby się jeszcze więcej” kontra „nie ma pieniędzy”

– „Krzemień” to dobre miejsce na mapie Prawobrzeża, ale chciałoby się jeszcze więcej tych instytucji kultury – przyznał radny PiS Krzysztof Romianowski. Wraz z radnym Marcinem Biskupskim (Koalicja Obywatelska), radnym Mariuszem Bagińskim (Koalicja Samorządowa), Dariuszem Olechem (Konfederacja), Piotrem Sobolewskim (Nowa Lewica), Armanem Mkrtchyanem (PSL – Trzecia Droga) i Damianem Jankowskim (Trzecia Droga Szczecin 2050) wziął udział w przedwyborczej debacie wSzczecinie.pl.

– Oczywiście, można zbudować kolejny teatr, ale mamy kłopot, aby znaleźć środki na utrzymanie tego, co mamy w centrum. Na Prawobrzeżu mamy lokalne ośrodki, które trzeba wspierać, aby rozszerzały działalność – uważa radny Koalicji Samorządowej Mariusz Bagiński.

A może „teatr z widokiem na jezioro”?

Radny Marcin Biskupski uważa, że jest „prosta rada”, aby rozwiązać problem braku teatru na Prawobrzeżu i nowej siedziby Teatru Współczesnego.

– Niech nowa siedziba Teatru Współczesnego powstanie na Prawobrzeżu. Widziałbym ją w Dąbiu, z widokiem na jezioro. To mój pomysł i jeśli będzie taka okazja, to taki pomysł na pewno przedstawię – obiecał radny Marcin Biskupski.

– Możemy zawiązać koalicję na Prawobrzeżu w tej sprawie. Pomysł mi się bardzo podoba i ma pan mój głos – zaproponował radny Krzysztof Romianowski.

Pomysł ulokowania teatru na Prawobrzeżu spodobał się reszcie kandydatów startujących z okręgu nr 1, jak i zebranym w siedzibie Yacht Klubu Polski mieszkańcom Prawobrzeża.

Nie będzie połączenia MOK-u i DK „Krzemień”

Przypomnijmy, że niedawno było głośno o połączeniu Miejskiego Ośrodka Kultury w Dąbiu z DK „Krzemień”. Pomysł ten spotkał się z dużym oporem ze strony mieszkańców. – Nie będziemy już naciskać, aby połączyć obie instytucje – zapewnił w imieniu koalicji rządzącej Szczecinem Mariusz Bagiński.

Debata przedwyborcza w YKP Polski przy ul. Przestrzennej 19 w Szczecinie była pierwszą z pięciu, które organizuje redakcja wSzczecinie.pl. W przyszły wtorek (19 bm.) zapraszamy do OFF Mariny, gdzie spotkają się kandydaci do Rady Miasta z okręgu nr 2 (Pomorzany i Gumieńce).  W środę, 20 marca, będziemy rozmawiać o Śródmieściu. W kolejnym tygodniu zapraszamy na debatę z Pogodna – 26 marca, a dzień później porozmawiamy o północnych osiedlach Szczecina.