– Nasz kandydat wyróżni się na tle innych lewicową wrażliwością i takim podejściem do spraw społecznych – mówił w Studiu wSzczecinie.pl Dawid Krystek, wicewojewoda i jeden z liderów Nowej Lewicy. Już wtedy spekulowano, że kandydatem partii na prezydenta naszego miasta będzie były zastępca prezydenta Szczecina Bogdan Jaroszewicz. Informacja została oficjalnie podana w niedzielę po radzie wojewódzkiej Nowej Lewicy.

O ustaleniach partii poinformował lider Nowej Lewicy w Zachodniopomorskiem Dariusz Wieczorek.

– Wszystko wskazuje na to, że zarejestrujemy 350 kandydatów z komitetu Lewica, od sejmiku przez powiaty i gminy. Zgodnie ze statutem Nowej Lewicy kandydatów na prezydentów miast zatwierdza rada wojewódzka. Na prezydenta Szczecina zatwierdziliśmy kandydaturę Bogdana Jaroszewicza. Był on już wiceprezydentem miasta, ma ogromne doświadczenie i będzie naszym szczecińskim liderem na wybory samorządowe – mówił minister nauki Dariusz Wieczorek.

Poparcie rady wojewódzkiej uzyskała również Joanna Agatowska, kandydatka na prezydenta Świnoujścia, która zbuduje swój komitet na wybory samorządowe. Ponadto Lewica poprze Roberta Czaplę, kandydata na burmistrza Nowogardu, oraz Annę Mieczkowską jako wspólną kandydatkę „Koalicji 15 października” na prezydenta Kołobrzegu. W Koszalinie Lewica wspiera Tomasza Sobieraja, kandydata Koalicji Obywatelskiej.

Lewica zaakceptowała także listy do sejmiku zachodniopomorskiego. „Jedynką” w Szczecinie będzie wicewojewoda Dawid Krystek. W pozostałych okręgach liderami list zostali: Bartosz Baszczyński, Stanisław Wziątek, Marek Łagocki oraz Beata Radziszewska.

Z informacji portalu wSzczecinie.pl wynika, że we wtorek lub środę Lewica zaprezentuje oficjalne listy do rady miasta. Wśród „jedynek” znajdą się m.in. Bogdan Jaroszewicz, była posłanka Małgorzata Prokop-Paczkowska oraz szczeciński lider partii Razem Adam Kościelak.

W Szczecinie Lewica po raz ostatni miała swoich radnych w kadencji 2014-2018 (2 mandaty). Wcześniej, w kadencji 2010-2014, w szczecińskiej radzie miasta zasiadało aż 6 reprezentantów tego ugrupowania.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Bogdan Jaroszewicz jest trzecim oficjalnym kandydatem na prezydenta Szczecina. O fotel powalczy z Piotrem Krzystkiem i Zbigniewem Boguckim.