Historia Szczecina to także historia polskiego żeglarstwa i warto tę historię pokazywać – przekonywał Piotr Krzystek podczas oficjalnego otwarcia Alei Żeglarzy.
Zobacz też:
Pomysł na utworzenie Alei Żeglarstwa w Szczecinie pojawił się kilka lat temu, ale idea doczekała się realizacji dopiero wraz z modernizacją nadodrzańskich bulwarów.
Oczywiście morskość Szczecina to nie tylko infrastruktura, to nie tylko port, ale to przede wszystkim ludzie. I w tym miejscu chciałem bardzo serdecznie podziękować inicjatorom pomysłu Alei Żeglarzy. Tym, którzy przychodzili do miasta, którzy bardzo ambitnie nas mobilizowali. I wreszcie się udało, bo historia Szczecina, to również historia polskiego żeglarstwa. Warto tę historię pokazywać. Chcemy, by te Wały te nabrzeża były nie tylko miejscem, w którym można odpocząć, pospacerować, usiąść na ławce, ale również posmakować tej historii i tej morskiej tożsamości. - tłumaczył Prezydent Szczecina, Piotr Krzystek.
Aleja Żeglarzy powstała na Bulwarze Piastowskim. Ma służyć upamiętnieniu osób związanych z morskim Szczecinem, ale nie zabraknie miejsc dla tablic poświęconym ważnym jednostkom pływającym. Od dziś w Alei Żeglarzy mieszkańcy i turyści mogą także podziwiać łódź Wyszaka.
Jedna część tych bulwarów, będzie miejscem wyjątkowym, przypominającym, że Szczecin to miasto portowe, że my, szczecinianie jesteśmy ludźmi wody, że mamy tu mnóstwo wspaniałych żeglarzy – mówiła Katarzyna Wolnik-Sayna.
Renowacja bulwarów i odniesienia do morskości Szczecina według Piotra Krzystka ma być jednym z punktów, który przyciągnie miasto i jego mieszkańców bliżej wody.
Myślę, że od dłuższego czasu mieszkańcy oczekiwali, by miasto rozpoczęło swój powrót nad wodę. I myślę, że modernizacja bulwarów przybliża miasto do wody. - wyjaśnił Piotr Krzystek.
Atrakcją dla zwiedzających będzie w przyszłości Globus Morskich Podróży. W nim przedstawione zostaną w wersji elektronicznej morskie podróże Szczecinian i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Na ekranie panelu sterownika znajdziemy opis rejsu, zobaczymy zdjęcia, krótkie filmy, a na globusie trasę. Tam też zawarte będą informacje o wszystkich elementach Alei. Atrakcją będzie również tzw. Linia Czasu chronologicznie przedstawiająca ważniejsze morskie wydarzenia.
Łódź Wyszaka jest rozpoczęciem działalności Alei Żeglarzy. W przyszłym roku na nabrzeżu stanie rzeźba podróżnika i kapitana Ludomira Mączki.
Komentarze
0