Jesień to czas w którym kluby muzyczne zdecydowanie mocniej przypominają o sobie. Niewątpliwie potwierdza to działalność Free Blues Club, do którego w najbliższych tygodniach niejednokrotnie zapewne zajrzą fani bluesa, jazzu, rocka a nawet muzyki świata….

Weterani rocka i  nowe odkrycie

W tym klubie kalendarium następujących po sobie  wieczorów jest już  zapełnione nazwami mniej lub bardziej znanych grup i wykonawców. Trudno by było wymienić wszystkich zatem wspomnę o tych, które zasługują na szczególną uwagę.

15 października  zobaczymy we Free Bluesie zespół Two Timer. Ta pięcioosobowa formacja wykonuje elektryczny blues, kompozycje własne i nowe wersje klasyków tego gatunku. Fachowcy wróżą im sukcesy także warto już teraz poznać ten obiecujący zespół.  Tydzień później  wystąpi na tej samej scenie  Sztywny Pal Azji czyli zespół z długim stażem na rockowej scenie, celebrujący aktualnie 25-lecie działalności. Zatem nie tylko nowsze utwory (z płyty „Miłość jak dynamit’”) zostaną zagrane podczas tego występu, ale wiele historycznych już piosenek pochodzących m.in. z debiutu „Europa i Azja’)

Na 24 października  zapowiadane jest wydarzenie niezwykłe. Po raz pierwszy w Polsce na zaproszenie agencji Koncerty.com zaprezentuje się Bombino czyli Omara Mocta. Ten muzyk pochodzący z Nigru,z plemienia Tuaregów, jest jednym z ostatnich odkryć sceny world  music. Gra na gitarze i śpiewa , a jego album „;Agadez’ zbiera praktycznie same bardzo pozytywne recenzje. Wstęp na ten koncert możliwy jest tylko na bezpłatne wejściówki dostępne na:www.koncerty.com/bomba

 Swing i… Zucchero

28 października zupełnie odmienna propozycja -  Sugar Pie & czyli  kwintet grający standardy muzyki popowej i rockowej w swingujących aranżacjach, przywołujących czas lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Skład zespołu to: "Sugar Pie" Georgia, Jacopo Delfini, Renato Podestà, Roberto Lupo i…Dean Zucchero.

Jazzowe misterium


31 października obędzie się we Free Blues Clubie występ, który śmiało można określić jazzowym misterium. Ten termin został bowiem zarezerwowany dla projektu Scott Henderson/Jeff Berlin/ Dennis Chambers Super Trio. Każdy z tych trzech muzyków to indywidualność wielkiego formatu.

Scott Henderson to gitarzysta uznawany za jednego z najbardziej niekonwencjonalnych instrumentalistów w historii jazzu.  Współpracował m.in. z   Chick Corea’s Electric Band oraz Jean-Luciem  Ponty. W 1984 stworzył   z basistą Garym Willsem  grupę Tribal Tech. W 1991 roku został wyróżniony  przez czasopismo Guitar Word tytułem  najlepszego gitarzysty jazzowego roku. Dwukrotnie już koncertował we Free Blues Clubie – w 2008 roku z grupą Scott Henderson Gang, a w 2009 r. jako członek  Scott Kinsey Group. Bardzo lubi to miejsce , więc  chętnie zgodził się wystąpić w nim ponownie  - już z nowym projektem.


Jeff Berlin – to basista, który grał choćby z takimi tuzami jak  John McLaughlin, Billy Cobham, czy Mike Stern, stylem przypomina legendarnego Jacko Pastoriusa.

Trzeci z muzyków czyli  Dennis Chambers to bardzo ceniony  perkusista, który kooperował muzycznie z bardzo wieloma sławami żeby wymienić tylko m.in.  Carlosa Santanę, Steely Dan, George`a Duke`a, Johna Scofielda, czy  Leni Stern.  Zapowiada się  zatem bardzo emocjonujące wydarzenie, które dostarczy fanom fusion jazzu  wrażeń praktycznie unikatowych.. Bilety (w przedsprzedaży kosztujące 120 zł) są jeszcze dostępne, ale oczywiście warto się pospieszyć z ich zakupem, bo zainteresowanie występem jest duże.

Jako support wystąpi Favour czyli także trio grające muzykę fusion, założone przez Andrzeja Malchereka. Są zdobywcami  I nagrody ogólnopolskiego festiwalu jazzowego w
Kołobrzegu, a ich  utwór "Morfeusz" można usłyszeć na Antologii Polskiego Bluesa cz.3/ Oprócz lidera  grającego na  gitarze i syntezatorze gitarowym skład Favour tworzą  Bartosz Jurgiel – (bas) i Tomek Nawrocki  (perkusja).

W listopadzie…

W listopadzie we Free Blues Clubie zobaczyć będzie można m.in. Time To Express , Leszka Cichońskiego i niezwykłą alternatywna artystkę znaną jako   Rykarda Parasol.