Ochroną konserwatorską objęto Kolonię Cegłówki – niewielkie osiedle robotnicze zbudowano 100 lat temu między dzisiejszym Stołczynem a Skolwinem. Decyzja Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotyczy budynków mieszkalnych wraz z przejazdem bramnym i budynkami gospodarczymi, a także układu komunikacyjnego, brukowanej nawierzchni i komponowanego zadrzewienia.

– Właśnie dostaliśmy wiadomość o pomyślnym dla nas finale sprawy! Cieszymy się bardzo, bo to miejsce, które zasługuje na świadomego jego wartości inwestora – komentuje Paulina Romanowicz ze Stowarzyszenia Przyjaciół Stołczyna Forum, która zainicjowała procedurę wpisu do rejestru.

Osiedle zaprojektował Adolf Thesmacher, jeden z najbardziej znanych architektów przedwojennego Szczecina. Każdy detal jest tutaj dokładnie przemyślany, a kompozycja idealnie symetryczna. Tworzą je budynki mieszkalne stojące w dwóch rzędach, przedzielone zabudową gospodarczą.

Budynki należą do miasta, w ostatnich latach wyremontowano dwa z nich. Pozostałe stopniowo niszczeją. Część to pustostany, co przyspiesza proces degradacji. Dwa, stojące w drugiej linii zabudowy, zostały już zburzone.

Jeśli osiedle zostanie w przyszłości sprzedane prywatnemu inwestorowi, będzie on zobowiązany do zachowania wszystkich cennych historycznie elementów.

Kolonii Cegłówka przyjrzeliśmy się z bliska podczas oględzin przeprowadzonych przez urzędników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, które były jednym z etapów na drodze wpisania osiedla do rejestru zabytków. Relację ze spaceru opisaliśmy w artykule „To mniej znane szczecińskie osiedle, ale z niepodrabialnym klimatem. Wkrótce może trafić do rejestru zabytków”.