Renowacja kanalizacji będzie prowadzona metodę bezwykopową, ale pewnych problemów nie da się uniknąć. Od wtorku, 21 listopada, na tydzień zamknięta zostanie ul. Kozierowskiego, a czasowe utrudnienia dla kierowców będą się pojawiać na Unii Lubelskiej (24 listopada, w godzinach popołudniowych i nocnych) oraz Janickiego.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji wytypował te miejsca, jako wykazujące największy stopień zużycia instalacji. Chodzi o to, by przedłużyć ich żywotność, wyprzedzając ewentualną awarię. Prace renowacyjne nie będą wymagały rozkopania ulic.

– Metoda bezwykopowa, w dużym uproszczeniu, polega na włożeniu do rur kanalizacyjnych rękawa nasączonego żywicą poliestrową. Po nadmuchaniu rękaw przyjmuje kształt rury, wypełnia kanalizację, przylegając do ścian. Dzięki temu powstaje rura w rurze, a kanalizacja otrzymuje nowe uszczelnienie – tłumaczy Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWiK.

W ten sposób wyremontowanych zostanie 1650 metrów kanalizacji i 35 studni. Wykonawca wymieni 34 włazy i uszczelni 140 włączeń. Koszt inwestycji prowadzonej przez firmę Blejkan S.A. to 1,1 mln zł.

– Technologia przez nas wybrana jest najmniej uciążliwa z możliwych, dodatkowo wykonawca dokłada wszelkich starań, aby całość prac przebiegła sprawnie. Prosimy jednak o szczególną uwagę i cierpliwość – mówi Hanna Pieczyńska.