Pisali dla niej najwybitniejsi polscy twórcy: Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Wojciech Młynarski czy Janusz Kofta. „Samba przed rozstaniem”, „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia”, „Nie możesz teraz odejść”, „Tak bym chciała kochać już” to zaledwie kilka najbardziej znanych utworów, które ma swoim w repertuarze. Hannę Banaszak już niedługo ponownie usłyszymy na żywo w Szczecinie! 1 kwietnia artystka wystąpi w sali Vivaldi w Hotelu Radisson Blu.

Od szeptu do operowego sopranu!

Kariera Hanny Banaszak kilka razy była przerywana… Z powodu groźnego wypadku w niesprawnej windzie, któremu uległa na początku lat 80., musiała zrezygnować z pracy zawodowej na prawie rok. Mimo wszystko zawsze wracała na scenę i jest na niej już ponad cztery dekady!

To wokalistka bardzo wszechstronna. Śpiewa niskim, jakby zachrypniętym szeptem i z łatwością przechodzi do rejestrów tak wysokich jak operowy sopran. Znana jest z wyśmienitych interpretacji poezji, jazzu i klasyki. To ona zaśpiewała wokalizą arię ze „Stabat Mater” Vivaldiego w filmie „Siekierezada” Witolda Leszczyńskiego i imitowała głosem partię trąbki w utworze Chucka Mangione. Jest w stanie sprostać chyba każdemu wyzwaniu wokalnemu! 

Samba na każdą okazję

Przez lata Hanna Banaszak stała się praktycznie najlepszą polską „specjalistką od samby”. Ma w swojej dyskografii wiele nawiązań do tego gatunku muzycznego rodem z Brazylii. Te najbardziej znane utwory to „Samba przed rozstaniem”, „Samba trawy” czy „Sambę w południe”.

„Pogoda ducha” i najnowsze piosenki

Jej repertuar jest bogaty w piękne, nastrojowe kompozycje. Można się zatem spodziewać tego, że w kameralnym wnętrzu hotelowym idealnie zabrzmią standardy jazzowe oraz takie utwory jak „Pogoda ducha” czy „W moim magicznym domu”, ale i piosenki nowsze. W 2020 roku artystka wydała swoją ostatnią płytę zatytułowaną „Stoję na tobie ziemio”, na której umieściła m.in. niezwykłą interpretację wiersza „Nienawiść” Wisławy Szymborskiej.

Renomowany skład

Album składa się z dwunastu autorskich kompozycji do wierszy i tekstów Witolda Gombrowicza, Tadeusza Różewicza, Josepha Brodsky’ego, Wojciecha Młynarskiego, Doroty Czupkiewicz i wspomnianej już noblistki. Pewnie kilka z nich zostanie zaprezentowanych tego kwietniowego wieczoru, a artystce będą towarzyszyli trzej muzycy, z którymi współpracuje od wielu lat. To Jacek Szwaj – fortepian, Zbigniew Wrombel – kontrabas i Andrzej Mazurek – perkusja.

Recital Hanny Banaszak w Hotelu Radisson Blu odbędzie się 1 kwietnia o godz. 19:00. Wydarzenie rozpoczyna cykl koncertów w tym miejscu organizowanych przez Event Art Adam Grochulski.

Bilety są do nabycia na stronie bilety.fm.