Finał Regat Wielkich Żaglowców w Szczecinie to wielkie święto dla żeglarzy, mieszkańców i turystów. Jeszcze zanim pojawią się żaglowce zaplanowano wielki „Jarmark pod Żaglami”, który potrwa od 2 do 6 sierpnia.

Cała powierzchnia imprezy to blisko 75.000 m2 powierzchni, czyli ponad 60 razy więcej niż wynosi ożaglowanie „Fryderyka Chopina”! Zmieści się tam 500 stoisk handlowych i gastronomicznych w ramach „Jarmarku pod Żaglami” o łącznej powierzchni 2900 m2 zlokalizowanych na terenie Wałów Chrobrego, Bulwaru Piastowskiego i Łasztowni. Do tego osiem przestronnych ogródków piwnych, dwie kawiarnie oraz dwa wesołe miasteczka. W przerwie pomiędzy zwiedzaniem pokładów żaglowców będzie więc co robić.

Przede wszystkim będzie można spróbować kuchni z różnych zakątków Polski i świata. Skosztujemy potraw regionalnych, nie tylko z Pomorza Zachodniego, ale też m.in. z Kaszub, Małopolski czy Podhala. Kulinarna podróż dookoła świata dzięki specjałom kuchni chińskiej, węgierskiej, bułgarskiej, włoskiej i kresowej. Trafimy też do Francji – na „Jarmarku Francuskim” (14 stoisk) posmakujemy bagietek, serów i wędlin. Oczywiście, jak na morską imprezę przystało, nie zabraknie potraw rybnych. Na uwagę zasługuje także Aleja Artystów, która jest miejscem unikatowych wyrobów rękodzielniczych. Będą i stoiska z pamiątkami z logo imprezy, gadżety marynistyczne, wydawnictwa żeglarskie, a nawet odzież żeglarska.

Atrakcją są dwa wesołe miasteczka, które staną na obu brzegach Odry. Będzie m.in. ogromne koło młyńskie na Łasztowni i skoki bungee z wysokości 75 metrów. Nowością w Szczecinie będzie karuzela łańcuchowa, która obraca się na wysokości 60 metrów, testując wytrzymałość śmiałków. Przeniesiemy się też w czasie, dzięki walecznym Wikingom, którzy swój obóz wybudują przy Urzędzie Celnym, gdzie pokażą swoje codzienne życie, rękodzieło i sztuki walki. A w ramach Jarmarku powstanie ponadto kilka stref tematycznych: Strefa Eko, Strefa Regiony, Strefa Sportu, Strefa Techniki, Strefa Dzieci, Aleja Artystów – każda warta odwiedzenia.