W pierwsze majowe dni w Szczecinie najwięcej będzie się działo na Jasnych Błoniach. Poza głównymi obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, zaplanowano tam 3-dniowy jarmark, piknik europejski z atrakcjami dla rodzin oraz koncerty duetu Jazzowski i Mroza. W majówkę w pobliskim Gryfinie będą świętować dni miasta, a Zamek zaprasza na plenerowe koncerty na dziedzińcu.
JARMARK na Jasnych Błoniach
Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, kilkudziesięciu wystawców z całego kraju weźmie udział w II edycji Jarmarku Szczecińskiego, który od poniedziałku do środy (1-3 maja) zaplanowano na Jasnych Błoniach. Na stoiskach znajdziemy m.in.: andruty kaliskie, regionalne piwa, oryginalne pierogi zwane "cheborkami", tureckie chałwy, produkty z Azerbejdżanu, austriackie sery, sery korycińskie, greckie oliwki, serki góralskie, staropolskie wędliny, oleje tłoczone na zimno, pajdy chleba ze smalcem, miody, artykuły dla dzieci, obrazy, artystyczną odzież, biżuterię i ceramikę. Jarmark będzie można odwiedzać codziennie w godz. 09:00-21:00. Wstęp wolny. Więcej tutaj

MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO PRACY 1 MAJA

Sojusz Lewicy Demokratycznej, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Federacja Młodych Socjaldemokratów oraz Stowarzyszenie Pokolenia zapraszają w poniedziałek, 1 maja, na uroczystości Międzynarodowego Święta Pracy oraz 13. rocznicy wejścia Polski do UE. Początek o godz. 11:00 przy Pomniku Czynu Polaków na Jasnych Błoniach. W programie: złożenie kwiatów, przemówienia i grochówka.

ORYGINAŁ KONSTYTUCJI 3 MAJA z 1791 roku w ZUW

Przez całą majówkę można też oglądać oryginał Konstytucji 3 Maja z 1791 r. Dokument do 4 maja prezentowany będzie w Sali Rycerskiej w gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przy Wałach Chrobrego. Prezentacji dokumentu towarzyszy okolicznościowa wystawa. Ponad 200-letni rękopis można oglądać codziennie w godz. 10:00-18:00. Wstęp wolny.

REJSY MOTORÓWKAMI po Międzyodrzu

W poniedziałek, 1 maja, rusza kolejny sezon w wypożyczalni motorówek Żeglugi Szczecińskiej. Do dyspozycji mieszkańców są cztery łodzie: Klaudynka, Tereńka, Małgorzatka i Romka. Motorówki można wypożyczać codziennie w godz. 10:00-19:00. Każda pomieści maksymalnie 5 osób. Do ich prowadzenia, z uwagi na niewielki silnik, patent motorowodny nie jest wymagany, co oznacza, że właściwie każda dorosła osoba bez kłopotów poradzi sobie ze sterowaniem łodzią. Przed rejsem załogi przechodzą jeszcze krótkie szkolenie z zakresu manewrowania i bezpieczeństwa. Motorówkę można zarezerwować pod numerem telefonu: 734 401 410. Cena wypożyczenia łodzi, niezależnie od liczby osób, wynosi 70 zł za pierwszą godzinę, 60 za każdą kolejną godzinę oraz 400 zł za cały dzień. Więcej szczegółów tutaj

KONCERT L.U.Z. BLUES na zamkowym dziedzińcu

W poniedziałkowe popołudnie, 1 maja , na zamkowym dziedzińcu wystąpi zespół L.U.Z. Blues. Muzycy zaprezentują światowe przeboje rockowo-bluesowe. Początek o 16:00. Wstęp bezpłatny.

SPOTKANIE POJAZDÓW MILITARNYCH w Trzebieży
1 maja startuje również VII Spotkanie Pojazdów Militarnych w Trzebieży. W programie m.in.: konkursy dla dzieci, strzelnica, tory przeszkód, bezpłatna grochówka, pokazy ratownictwa drogowego, poszukiwania skarbów. Program tutaj

DŻEM, KOBRANOCKA, RÓŻE EUROPY, SZTYWNY PAL AZJI na Dniach Gryfina

W poniedziałek, 1 maja, startują również coroczne Dni Gryfina (położonego od Szczecina o około 30 kilometrów). Na gryfińskim nabrzeżu wystąpią m.in.: Dżem, Kobranocka, Róże Europy i Sztywny Pal Azji. W programie zaplanowano również m.in.: wycieczki kajakowe po Międzyodrzu, regaty kajakowe, rejsy łodzią ratowniczą, pokazy ratownictwa wodnego, zawody wędkarskie, turniej szachowy. Nie zabraknie stoisk gastronomicznych i lunaparku. Udział w imprezie jest bezpłatny. Zespół Dżem wystąpi w poniedziałek, 1 maja, o godz. 21:00. Koncert Róż Europy, Kobranocki i Sztywnego Palu Azji rozpocznie się 2 maja o 18:00. Szczegółowy program tutaj 

ŚWIĘTO FLAGI RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Szczecińskie uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00 przy Pomniku Czynu Polaków na Jasnych Błoniach. Program obejmuje ceremoniał wojskowy, przemówienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów.  

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
Z kolei w środę, 3 maja, przypada 226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Szczecinie główne obchody odbędą się przy Pomniku Czynu Polaków. W programie m.in.: złożenie meldunku, odegranie hymnu państwowego, przemówienia okolicznościowe, złożenie kwiatów oraz modlitwa. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00. Mszę św. w intencji Ojczyzny zaplanowano o godz. 18:00 w kościele pw. Królowej Korony Polskiej.

Także 3 maja w ramach „Majówki Biało-Czerwonej z PiS” ulicami Szczecina przejedzie kolumna około 200 samochodów. Auta wyruszą o godz. 13:00 z ul. Felczaka, a następnie przejadą przez okolice Jasnych Błoni, śródmieście Szczecina, w tym pl. Kościuszki i Bramę Portową, potem przez Niebuszewo i os. Książąt Pomorskich w kierunku Polic. Tam przejazd zostanie zakończony piknikiem na deptaku przy ul. Zamenhofa i Piaskowej. „Przejazd odbywa się, jak zawsze, samochodami udekorowanymi w biało-czerwone barwy. Impreza jest oczywiście otwarta i dlatego zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta do włączenia się w ten radosny sposób upamiętnienia ważnej dla Polski rocznicy przyjęcia w 1791 roku konstytucji zwanej Konstytucją 3 Maja” - zachęcają organizatorzy.

Trasa przejazdu będzie wiodła ulicami: Felczaka, Wąską, Niedziałkowskiego, al. Papieża Jana Pawła II, pl. Armii Krajowej, ul. Szymanowskiego, ul. Moniuszki, ul. Piotra Skargi, rondo Giedroycia, al. Wyzwolenia, ul. Rajskiego, pl. Grunwaldzki, ul. Piłsudskiego, pl. Odrodzenia, ul. Piłsudskiego, pl. Szarych Szeregów, al. Piastów, pl. Kościuszki, ul. Krzywoustego, pl. Zwycięstwa, Bramę Portowa, al. Niepodległości, pl. Żołnierza Polskiego, pl. Hołdu Pruskiego, ul. Matejki, ul. Salomei, ul. Staszica, rondo Giedroycia, ul. Kołłątaja, rondo Sybiraków, ul. Kołłątaja, ul. Warcisława, ul. Przyjaciół Żołnierza, ul. Obotrycką, ul. Bogumińską, ul Pokoju, Szosą Polską, ul. Przęsocińską. 

KONCERT MROZA na europejskim pikniku na Jasnych Błoniach
Również, 3 maja, na Jasnych Błoniach zaplanowano rodzinną imprezę z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Na mieszkańców czekać będzie sporo atrakcji, m.in.: poranne biegi na 5 i 10 km, zajęcia zumby, jogi i fitness, plac zabaw z dmuchanymi zjeżdżalniami, basenem z piłeczkami i darmową watą cukrową, liczne animacje oraz koncerty. O godz. 17:30 na piknikowej scenie wystąpi duet Jazzowski, a o godz. 19:00 popularny wokalista Mrozu. Środowa impreza rozpocznie się o godz. 09:00. Udział jest bezpłatny. Szczegółowy program tutaj

KONCERT na zamkowym dziedzińcu
Również 3 maja na zamkowym dziedzińcu odbędzie się koncert z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wystąpi Wojtek Rapa Quartet, który wykona znane i lubiane piosenki różnych epok i stylów muzycznych - począwszy od big-beatu przez rocka, bluesa po jazz - zabierając słuchaczy w sentymentalną podróż muzyczną skłaniającą do wspomnień. Zabrzmią m.in.: utwory z repertuaru The Beatles, Janis Joplin, Stanisławy Celińskiej, Czesława Niemena, kompozycje Krzysztofa Komedy oraz utwory własne. Początek o 16:00. Wstęp bezpłatny. Tego samego dnia od godz. 14:00 Zamek Książąt Pomorskich zaprasza do sali Kina Zamek na bezpłatne projekcje filmów dla dzieci.