Były prezes Unii Polityki Realnej, laureat nagrody Kisiela- Janusz Korwin- Mikke. Dzisiaj na zaproszenie jednego z kół naukowych politologów Uniwersytetu Szczecińskiego „Politolog”, spotkał się ze studentami. Nam udało się przeprowadzić krótki wywiad dot. sztandarowych haseł dzisiejszego gościa.

Nie odbyło się bez kontrowersyjnych haseł. –W Polsce nie ma wolności gospodarczej- twierdzi. Dowodem ma być fakt, że za Stalina i Hitlera była większa możliwość produkcji np. oscypków. Teraz tą produkcję kontroluje urząd. -W Generalnym Gubernatorstwie otworzenie działalności gospodarczej trwało dwa dni. Spróbujcie teraz otworzyć kawiarnię w takim tempie- mówił. To wg Janusza Korwina- Mikke dowód, że ilość wolności w naszym kraju maleje.

Podczas spotkania wyjaśniono dlaczego rządy wielu krajów w obliczu kryzysu ekonomicznego ratują banki poprzez zastrzyk gotówki. –Damy bankom miliardy, bank da nam na wybory np. 10%- tłumaczył. Przechodząc do kwestii edukacji, dzisiejszy gość stwierdził, że państwowe szkolnictwo jest beznadziejne.
–Dzisiaj absolwent uniwersytetu, jest na poziomie przedwojennego gimnazjalisty. Państwowe szkolnictwo jest słabe i powinno być szybko zastąpione prywatnym- mówił.

„Reżimowa telewizja”- tak nazwał dzisiejsze media. Twierdzi, że społeczeństwo nie przyjmuje realnych faktów tylko medialną papkę informacji często niezgodnych z prawdą. Jako przykład podał, że Barack Obama jest mulatem, a media podają, że murzynem. Społeczeństwo powtarza to co mówi telewizja

Zaatakował też demokrację. –Ludzie częściej waliliby się młotkiem w palec, gdyby ból występował po roku- tak tłumaczył sukces tego ustroju. Mówił też, że dzisiaj mamy de facto ochlokrację, czyli „totalny burdel”. –Na szczęście to już schyłkowy okres i ustrój się zmieni. Nastąpi monarchia. Jestem pewny, że obejmie wasze pokolenie- jednych uspokoił, innych zaniepokoił.

Janusz Korwin Mikke stwierdził też, że wybory w USA wygrał McCain a nie Obama. Dlaczego? –Stany Zjednoczone przerobiono z republiki na demokrację. Wcześniej nie mogły głosować kobiety, murzyni i młodzież do 23 roku życia. Wyliczyłem sobie, że wtedy Obama nie zdobyłby ani jednego głosu elektora- zakończył.


Wywiad z Januszem Korwinem- Mikke

Igor Podeszwik: Czy George Bush to dobry prezydent?
Janusz Korwin- Mikke: Nie.

Pan jest zagorzałym krytykiem ustroju demokratycznego. Proszę sobie wyobrazić sytuację, że w Stanach nie ma demokracji. Bush rządzi dalej, społeczeństwo nie ma możliwości zmiany, kraj pogrąża się.
George Bush rządzi tylko dlatego bo jest demokracja. Gdyby jej nie było, nigdy by nie rządził.

Kto by rządził?

Zapewne jakiś monarcha. W normalnych krajach rządzą monarchowie.

Czyli byłby dyktat jednej osoby. Pan jest przeciwnikiem demokracji, i tu pana cytat, „bo jest więcej ludzi głupich niż mądrych”. A ja przypominam sobie sytuację, kiedy UPR i LPR razem szły do wyborów. Partie skrajnie różniące się. To dowód na to, że wyborcy zachowali się racjonalnie nie oddając na ten blok głosów.
Być może różnimy się, ale ja nie widzę tutaj żadnego problemu. Jak startowaliśmy samodzielnie to mieliśmy i tak więcej głosów. Przeważnie nasz wynik wynosi ok. 5%.

Dlaczego demokracja to zły ustrój?
Z elementarnego powodu. Profesor ma tyle samo głosów co dwóch gości spod budki z piwem. Należy ją zastąpić monarchią i powiem panu, że demokracja już upada. Pan już nie będzie żył w demokracji.

Kto przejmie władzę?
Zapewne jakiś dyktator. Być może będzie to już Obama.


Czyli pan popiera Baracka Obamę?
W żadnym wypadku go nie popieram.

Zmieńmy temat. Nie tak dawno mówił pan w TVN24, że każdy obywatel powinien mieć łatwy dostęp do borni tłumacząc, że bandyta ją zawsze zdobędzie na bazarze. Czy mógłby pan powiedzieć na którym bazarze można taką broń nielegalnie zdobyć?

Np. na Stadionie Dziesięciolecia.

Czy zawiadomił pan prokuraturę?
Oczywiście, że nie bo nie jestem kapusiem. Kapusiów trzeba tępić tak jak agentów bezpieki.

Jest pan świadkiem przestępstwa na ulicy. Nie dzwoni pan na policję, bo to donos?
Jeżeli mogę zapobiec jakiemuś przestępstwu to oczywiście powiadamiam policję.

Nielegalna sprzedaż broni jest przestępstwem.
To nie jest przestępstwo. Nóż też może być użyty do zbrodni. Mamy zacząć kontrolować sprzedaż noży? W stanie Arizona każdy ma broń, w Nowym Jorku to jest zagrożone więzieniem. W Nowym Jorku jest więcej przestępstw. To najlepszy dowód.

I na koniec trudna sytuacja Stoczni Szczecińskiej. Rozumiem, że pan jako liberał wręcz libertarianin, zwolennik leseferyzmu akceptuje decyzję unijnej komisarz o zwrocie rządowych pieniędzy?
Nie akceptuję Unii Europejskiej, ale decyzja jest rozsądna.