Dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie Jakub Skrzywanek odebrał we wtorek jedną z najbardziej prestiżowych nagród w Polsce. Artysta został nagrodzony „Paszportem Polityki” w kategorii teatr. Transmisję z ogłoszenia laureatów nagrody można było oglądać na antenie głównej telewizji TVN. Skrzywanek zaprezentował się w odważnym stroju, w którym główną rolę ogrywała tęczowa flaga. W swoim przemówieniu dyrektor teatru skomentował bieżącą sytuację polityczną.

„Polska kultura będzie schronieniem dla wszystkich tych, którzy mierzą się z wykluczeniem”

„Paszporty Polityki” to coroczne nagrody przyznawane przez największy, opiniotwórczy tygodnik w Polsce. Wyróżnienie dla Jakuba Skrzywanka nie jest zaskoczeniem. Dyrektor Artystyczny Teatru Współczesnego ma za sobą dobry rok. Spektakle Teatru Współczesnego zdobyły uznanie krytyków, a o szczecińskim teatrze mówi się w całej Polsce. Skrzywanek na rozdanie nagród przywdział ozdobiony tęczową flagą strój weselnika ze spektaklu „Spartakus. Miłość w czasach zarazy”.

– Wierzę, że polska kultura będzie schronieniem dla wszystkich tych, którzy muszą się mierzyć codziennie z wykluczeniem, homofobią, każdym rodzajem przemocy, która płynie ze strony tych, którzy dzisiaj posiadają w Polsce władzę – mówił Skrzywanek, odbierając nagrodę. Dyrektor podziękował zespołowi Teatru Współczesnego w Szczecinie. 

„Za spektakle ważne, odważne i nieoczywiste. Dyktowane, podobnie jak cała działalność laureata w środowisku artystycznym i kierowanie teatrem, troską o jakość i przyszłość naszego społeczeństwa” – brzmiało uzasadnienie nagrody. 

„Wolne, dumne miasto Szczecin”

We wtorkowy wieczór media społecznościowe w Szczecinie zapłonęły od gratulacji i braw. Nie często tak prestiżowe nagrody trafiają do lokalnych twórców.

– Jakub Skrzywanek laureatem Paszportu Polityki! Kubo i cały Teatrze Współczesny w Szczecinie: wielkie gratulacje. Wolne miasto Szczecin – mówi Stanisław Ruksza, dyrektor TRAFO w Szczecinie.

„Gratulacje” – napisała radna Urszula Pańka.

„Ogromne osiągnięcie. Dumne, wolne miasto Szczecin” – dodał radny Przemysław Słowik.

Gratulacje na Instagramie Teatrowi Współczesnemu złożyły inne instytucje kultury, m.in. Opera na Zamku w Szczecinie, Teatr Polski, Flharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie czy Stara Rzeźnia.

Jakub Skrzywanek – urodzony w 1992 r. we Wrocławiu. Ma na koncie jedne z najmocniej dyskutowanych przedstawień ubiegłego sezonu, w tym oparty na reportażach Janusza Schwertnera, „Spartakus. Miłość w czasach zarazy”. Skrzywanek jest Dyrektorem Artystycznym Teatru Współczesnego od 2021 roku. Zastąpił na tym stanowisku legendarną Annę Augustynowicz.