Portal „Bezpieczni Razem” ma przygotować mieszkańców Szczecina do tego, jak powinni zachować się w obliczu zagrożenia. Zdaniem sekretarza miasta Ryszarda Słoki, magistrat nie widzi sensu organizacji szkoleń, które mogłyby przygotować szczecinian do działania w obliczu zagrożenia. „Funkcjonowanie portalu przyczynia się do podwyższania świadomości mieszkańców i wpływa na poczucie bezpieczeństwa” – zapewnia.
Przypomnijmy, że radna Prawa i Sprawiedliwości Agnieszka Kurzawa apelowała do prezydenta Szczecina o zorganizowanie szkoleń, podczas których mieszkańcy dowiedzą się, jak powinni zachować się w momencie ewentualnego zagrożenia, ataku w Polsce oraz jak powinni odczytywać sygnały alarmowe.
Agnieszka Kurzawa w odpowiedzi otrzymała informacje o miejskim portalu „Bezpieczni Razem”, w którym na bieżąco mają być zamieszczane treści, filmy oraz projekty edukacyjne zawierające zagadnienia z zakresu obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego.
„Funkcjonowanie portalu przyczynia się do podwyższania świadomości mieszkańców i wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Wobec powyższego nie widzimy celowości organizacji szkoleń” – czytamy w odpowiedzi sekretarza miasta Ryszarda Słoki.
„Bądź bardziej bezpieczny”
Portal „Bezpieczni Razem” tworzą służby, instytucje i organizacje, które przeciwdziałają zagrożeniom. Na stronie internetowej znajduje się również poradnik pt. „Bądź bardziej bezpieczny”, w którym zawarto procedury i wskazówki, co do zachowania w obliczu zagrożenia. Na portalu znajduje się również rozmowa z Kierownikiem Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Jarosławem Kęsickim na temat syren alarmowych oraz emitowanych przez nie dźwięków. Jak mówi, „w tej chwili wszystkie instytucje odpowiedzialne za ostrzeganie używają syren elektromechanicznych lub elektronicznych”.
„Każdy sygnał, który jest emitowany przez syreny, przypisany jest poszczególnym zagrożeniem. Tak było kiedyś. W tej chwili mamy dwa sygnały alarmowe” – tłumaczy Jarosław Kęsicki w rozmowie z portalem „Bezpieczni Razem”.
Są tylko dwa sygnały alarmowe
Zmiana w sygnałach nastąpiła dopiero w 2013 roku. Wówczas zdecydowane, że należy stosować tylko dwa.
Pierwszy - sygnał alarmowy o zagrożeniu - to modulowany dźwięk syreny. Raz dźwięk jest niższy, raz wyższy. Trwa trzy minuty. Drugi sygnał - odwołanie alarmu - to sygnał akustyczny. Trwa trzy minuty i jest dźwiękiem ciągłym.
„Oprócz alarmowania syrenami na pewno pojawią się mobilne urządzenia nagłaśniające, jak radiowozy policji, straży miejskiej, wozy strażackie. Będą dodatkowo informować o rodzaju zagrożenia i podejmowanych działaniach, które należy podjąć, aby skutki zagrożenia wyrządziły jak najmniej szkód” – tłumaczy Jarosław Kęsicki.
Rozmowę z Jarosławem Kęsickim można odsłuchać na portalu Bezpieczni Razem pod linkiem http://pbr.szczecin.pl/chapter_202025.asp?soid=266949e744004be7a596c8e13b7b8e70
Prośba do Rad Osiedli
Ryszard Słoka podkreśla, że portal „Bezpieczni Razem” został objęty „szeroko zakrojoną kampanią informacyjną mającą na celu propagowanie treści z zakresu zagrożeń i bezpieczeństwa wśród mieszkańców”.
Magistrat zwrócił się również o pomoc w propagowaniu treści do przewodniczących Rad Osiedli, którzy mają bezpośredni kontakt z mieszkańcami, a także do kierowników zakładów pracy i instytucji z terenu miasta.
„Dostęp do aktualizowanych na bieżąco treści edukacyjnych ma za zadanie przyczynić się do podwyższenia świadomości mieszkańców, jak również przeciwdziałać podsycaniu lęków społecznych działających dezintegrująco” – podkreśla Ryszard Słoka.
Komentarze
0