Już 9. grudnia 2008 (wtorek), o godzinie 15.00, sami możecie to sprawdzić. Wystarczy przyjść do Muzeum Narodowego.

 

Seminarium zatytułowane „Życie codzienne w dawnych czasach”, odbywać się będzie na wystawie „Od kijanki i maglownicy…historia prania i prasowania”, na  której przedstawiono dawne metody i sprzęty służące utrzymaniu tkanin i odzieży w czystości i estetyce.

 

Na proponowanej przez Dział Etnografii Pomorza ekspozycji będą mogli Państwo zobaczyć i zapoznać się z ewolucją przedmiotów umożliwiających, a następnie ułatwiających pranie i prasowanie. Prezentowane są: kijanki, tary do prania, pralki wahadłowe, korbowe, sprężynowe i mechaniczne, które jeszcze niedawno – jak „ Frania” – używane były w naszych domach. Do prasowania obok żelazek płytowych, na węgiel, duszę i gaz oraz elektrycznych, służyły także maglownice i magle. Na ekspozycji nie zabrakło także balii, szaflików, kotłów do gotowania bielizny, a przede wszystkim zdjęć archiwalnych, informacji i ciekawostek o sposobach prania i prasowania, które nie są tak odległe w czasie, ale dla nas, użytkowników pralek automatycznych i żelazek z termostatami stanowią historię już zapomnianą, a więc wartą opowiedzenia, a opowiadać o tym będzie kurator wystawy p. mgr Iwona Karwowska, kierownik Działu Etnografii Pomorza.

 

Na spotkaniu będzie mowa o przydatnych na lekcjach historii i lekcjach muzealnych metodach pracy, w szczególności metodzie projektów. Udział w seminarium jest nieodpłatny. Swoje uczestnictwo należy jednak potwierdzić telefonicznie do dnia 8. grudnia 2008 r., bowiem ilość miejsc jest ograniczona.