Warsztaty kulinarne przybliżające ideę niemarnowania żywności, spotkania z innymi seniorami czy aktywizacja kulturalna poprzez wspólne wyjścia do opery czy teatru – takie cele przyświecają programowi Acti SENIOR realizowanemu przez Bank Żywności w Szczecinie. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i potrwa do końca tego roku. – Projekt stanowi odpowiedź na zmieniające się realia społeczne, czyli z jednej strony starzenie się społeczeństwa, a z drugiej chęć aktywizacji osób, które są na emeryturze. Banki żywności wnoszą w inicjatywę swoje doświadczenie i pomysły związane choćby z ideami zero waste – mówi Piotr Nagórski, prezes Banku Żywności w Szczecinie.

Acti SENIOR. Bank żywności aktywizuje seniorów ze Szczecina i okolic

Realizacja programu Acti SENIOR została poprzedzona badaniami przeprowadzonymi wśród seniorów ze Szczecina i powiatu polickiego. Wynika z nich, że pandemia koronawirusa sprawiła, że osoby starsze czują się wyobcowane, a przez kwarantanny i długi lockdown stracili wiele relacji.

– Nasze działania zakładają wielowymiarowe wsparcie osób 60+. Mowa zarówno o aktywizacji seniorów, włączeniu tej grupy w aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej, zwiększeniu inicjatywności osób starszych w społeczności lokalnej, jak i wsparciu w realizacji podstawowych potrzeb życiowych poprzez zaangażowanie wolontariuszy. Realizacja cyklu zaplanowanych działań przyczyni się do wzrostu zaangażowania osób starszych w kontakty społeczne poprzez wzbogacenie oferty zagospodarowania ich czasu wolnego – mówi Piotr Nagórski, prezes Banku Żywności w Szczecinie. Jak podkreśla, całe przedsięwzięcie nastawione jest przede wszystkim na aktywizację seniorów. Priorytetem są działania kulturalne, warsztaty kulinarne, prezentacja działalności banków żywności i przybliżenie idei zero waste.

– Pierwsze aktywności mamy już za sobą, m.in. wyjścia do kina i opery. Zaczynamy cykl warsztatów kulinarnych w kuchni banku żywności przy ul. Hryniewieckiego. Plan zakłada naukę prosto od kucharzy, ale też rozmowy z dietetykami. Cały czas też trwa nabór chętnych seniorów. Zachęcamy do kontaktu – mówi Piotr Nagórski.

Tony żywności trafiają do tych, którzy potrzebują pomocy

Bank Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie działa od 2016 r., natomiast od 2018 r. posiada status organizacji pożytku publicznego. Realizuje działania z obszaru pomocy społecznej, tj. programy pomocy żywnościowej, aktywizacji społecznej i edukacji, współpracując m.in. z różnymi podmiotami wspierającymi osoby potrzebujące, w tym osoby starsze. W ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa zaangażowany jest w dystrybucję żywności w 12 gminach woj. zachodniopomorskiego, w celu zapełnienia tzw. „białych plam”. Dodatkowo Bank Żywności w Szczecinie organizuje warsztaty z zakresu zdrowego żywienia oraz warsztaty ekonomiczne.

W roku 2021 wsparciem objęto ponad 2400 mieszkańców regionu, rozdysponowano ponad 180 ton artykułów spożywczych, przeprowadzono 40 warsztatów dla ponad 180 osób.