Małgorzata Jacyna-Witt oficjalnie poparła kandydata Prawa i Sprawiedliwości na Prezydenta Szczecina Bartłomieja Sochańskiego. Podczas spotkania z dziennikarzami potwierdzono, że dotychczasowa miejska radna będzie liderką listy PiS do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Czy będzie kandydatką na Marszałka? Tego wprost nie powiedziała, ale na tak postawione pytanie Bartłomiej Sochański odpowiedział, że ma do tego wszelkie predyspozycje.

"Cieszę się, że mogę uczestniczyć w Dobrej Zmianie"

O sympatii Małgorzaty Jacyny-Witt do Prawa i Sprawiedliwości wiadomo było od dawna. Radna jednak dotychczas na każdym możliwym kroku podkreślała swoją niezależność od innych sił politycznych. Podczas konferencji przyznała, że była politycznie naiwna sądząc, że można zmieniać Polskę i samorząd bez wsparcia dużej partii politycznej. Jacyna-Witt wspomniała swoją kadencję w Sejmiku w latach 2006-2010. Przez znaczną część spotkania skupiła się jednak na krytyce raz Marszałka Geblewicza i rządów PO-PSL w regionie, a innym razem na krytykowaniu Piotra Krzystka i jego rządów w mieście.

– Jesteśmy na końcu we wszystkich rankingach dotyczących rozwoju gospodarczego, rozwoju społecznego, jesteśmy wielkimi outsiderami jako region. Przez ostatnie trzy lata PiS pokazał inną politykę, pokazał, że można i trzeba inwestować w nasz region – mówiła Jacyna-Witt.

Priorytetem jest gospodarka morska

Kandydatka do Sejmiku przyznała, że dla niej oraz dla partii rządzącej najważniejszy jest rozwój gospodarki morskiej oraz odbudowa przemysłu stoczniowego. Więcej jednak niż o pomysłach jak to zrobić, mówiła o tym, kto jest winny upadkowi stoczni: – Za czasów Platformy Obywatelskiej zlikwidowano Stocznię Szczecińską, to był czyn, który spowodował, że Szczecin zupełnie stracił swój charakter. Trwa postępowanie w sprawie wyprowadzenia pieniędzy z Polskiej Żeglugi Morskiej, niszczenie Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia, nieprawidłowości w Zakładach Chemicznych Police – wyliczała Jacyna-Witt. – Totalna opozycja powinna stracić władzę – dodała.

Kandydatka zapowiedziała, że dokładny program samorządowy przedstawi w najbliższym czasie. Zaapelowała do wszystkich swoich wyborców o głosowanie na Bartłomieja Sochańskiego. Jak mówiła zna go jeszcze z czasów Unii Wolności i jest przekonana, że Sochański był najlepszym prezydentem miasta po 1989 roku.

Sochański dziękuje za poparcie

Bartłomiej Sochański podczas konferencji prasowej podziękował Małgorzacie Jacynie-Witt za przekazane mu poparcie.

– Z Małgorzatą łączy nas wrażliwość na sprawy społeczne i poczucie celu działania w polityce. Tym celem jest służba ludziom, a nie kariera. Podejmuje się przejęcia programu, który Małgorzata Jacyna-Witt prezentowała w wyborach – mówił Bartłomiej Sochański.

Do wyścigu o fotel Prezydenta Szczecina stają także: Piotr Krzystek (Bezpartyjni), Sławomir Nitras (Platforma Obywatelska), Dawid Krystek (Sojusz Lewicy Demokratycznej), Jakub Kozieł (Ruch Kukiz 15) oraz Piotr Czypicki (Szczeciński Ruch Miejski). Wybory samorządowe odbędą się 21 października.