Miasto wybrało firmę Budimex na wykonawcę przebudowy basenu i hali widowiskowo-sportowej modernistycznego kompleksu Szczecińskiego Domu Sportu. Koszt prac ma wynieść ponad 108 milionów złotych. „Zanim dojdzie do podpisania umowy musi minąć czas na złożenie ewentualnych odwołań” – zaznacza Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

Przypomnijmy, że magistrat planował przeznaczyć na przebudowę Szczecińskiego Domu Sportu maksymalnie 82,7 mln zł. W lutym tego roku okazało się jednak, że wszystkie złożone oferty przekraczały 100 mln złotych, ale ostatecznie miastu udało się wybrać wykonawcę. Zdecydował wybór najkorzystniejszej cenowo oferty, która należała do Budimexu. 

Nowy basen i hala sportowa

Przebudowa modernistycznego kompleksu realizowana będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj”, co nie spodobało się części lokalnego środowiska architektonicznego. Zgodnie z przygotowanym Programem Funkcjonalno-Użytkowym wybudowany zostanie 30-metrowy basen z lokalnym przegłębieniem, a także m.in. pomieszczenie ratowników, sanitariaty i magazyn. 

– Z kolei hala sportowa zostanie dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych, będzie zatem nieco wyższa i większa niż dotychczas istniejąca – dodaje Piotr Zieliński. – Dzięki dużej kubaturze, oprócz rozgrywek sportowych, będzie można w niej organizować wydarzenia w postaci koncertów. W budynku znajdą się również dwie sale bokserskie, a także zaplecze szatniowo-socjalne. Obiekt zostanie wyposażony ponadto w trybuny dla widowni. Przebudowie ulegnie również mały basen z brodzikiem.

Z zachowaniem modernistycznych elementów

– Cały kompleks będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – podkreśla rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji i jednocześnie dodaje: – W obiekcie zostanie zainstalowana technologia mająca wpływ na ograniczenie kosztów użytkowania. Technologia wody basenowej pozwoli odzyskać do 75 procent wód popłucznych. Ponadto wykonana zostanie instalacja odzysku ciepła z wód zrzucanych z technologii basenowej. Do budowy wykorzystane zostaną elementy spełniające aktualne normy w zakresie ograniczania utraty ciepła z budynku. Obiekt zostanie również wyposażony w instalację fotowoltaiczną.

W nową zabudowę mają zostać wkomponowane elementy po starym obiekcie – część holu wejściowego i mozaiki.

Spółka Budimex będzie mieć 36 miesięcy na zrealizowanie zadania od momentu podpisania umowy. Z kolei nadzór nad pracami będzie sprawować spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie. Przebudowa uzyskała 65 mln zł dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych.