Czy sztuka musi być podawana w sztywnej, tradycyjnej ramie? Nie! – udowadniają organizatorzy kolejnej odsłony festiwalu Digital_ia. Rośliny, które pod wpływem dotyku generują dźwięk, party w rytmie dźwięków z 8-bitowych konsol, czy projekt gdzie dane z istniejących serwisów WWW zostają zmapowane i przełożone na język muzyki to tylko niektóre części programu, startującego w najbliższy czwartek.

Słowo które określa charakter kolejnej czwartej już odsłony festiwalu digital_ia to: interaktywność. Rzeczywistość i sztuka stale wywierają na siebie obopólny wpływ: odbierają nawzajem komunikaty i odpowiadają na nie. Stają się tym samym doskonale interaktywne. Tak było zawsze jednak pod wpływem najnowszych technologii interaktywność nabiera jeszcze innego cyfrowego znaczenia. Jej sens staje się dosłowny. - pisze na oficjalnej stronie festiwalu Rafał Roguszka, producent artystyczny i dyrektor 13 Muz.

Projekt społeczno-internetowy

Impreza rozpocznie się 12 stycznia o 19:30, uruchomieniem projektu internetowego „I digital it!”, polegającym na zmapowaniu danych z istniejących stron WWW na język muzyki. Artysta ma pozwolić uczestnikom obcować z informacjami na poziomie strukturalnych powiązań, nie odwołując się do ich znaczenia – zapowiadają organizatorzy.

Wystawy: tekst mówiony za pomocą fortepianu

Przedstawienie pracy„Śpiew boga” to kolejna czwartkowa propozycja – instalacja dźwiękowa zaklęta w fortepianie, umożliwiająca transkrypcję słowa na dźwięk. Każdy z 88 elektronicznych palców może poruszać się 16 razy na sekundę co w rezultacie pozwala na przekształcenie interpretacji ludzkiego mózgu w początkowo abstrakcyjne struktury muzyczne. Wyświetlany przez rzutnik tekst jest pomocny przy zrozumieniu tekstu który zazwyczaj traktuje o poważnych tematach. Oprogramowanie urządzenia polegające na transkrypcji słowa w dźwięk powstało w Instytucie Muzyki Elektronicznej i Akustyki na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Dramatycznej w Graz (Austria). Instalacja będzie także eksponowana przez kolejne dni festiwalu.

Wystawy: LCD z pojemnikiem na płyny reanimacyjne

Transfuzja to wystawa, którą będzie można oglądać przez cały czas trwania festiwalu. Instalacja zbudowana jest z 5 grup elektronicznych obiektów. Składają się one z wyświetlaczy LCD ustawionych na specjalnie skonstruowanych statywach z wypuszczonym do góry pojemnikiem na płyny reanimacyjne (jak kroplówka).

Pojemnik z płynem jest ruchomy i reaguje na obecność widza. Fotokomórka uruchamia silnik który opuszcza pojemnik i powoduje że płyn wlewa się do specjalnej komórki umieszczonej przed ekranem w ten sposób powstaje efekt zalewania ekranu cieczą (płynem reanimacyjnym).

Dodatkowo w momencie pojawienia się widza w obszarze pracy dochodzi do wymiany obrazów wideo w wyświetlaczach. Obraz samospalenia mnicha buddyjskiego zamienia się w zdeformowany szum medialny składający się z przeciwstawnych informacji: istotnych i błahych okrutnych i przyjemnych przejmujących i kompletnie głupich. Obraz będący sensem transfuzji ukrywa się przed widzem. Całości towarzyszy animacja wyświetlana na niezależnych LCD przedstawiająca wnętrze pulsującej aorty.

 

Kolejne wystawy

Oprócz opisanej wyżej Transfuzji i Śpiewu Boga, uczestnicy Digitaliów zobaczą m.in. Akousmaflore - instalację prezentującą mały ogród, w którym umuzykalnione rośliny reagują na delikatny dotyk. Ompre incandescentes przekształci ludzkie sylwetki w świecące i dźwiękowe kształty. Dziewięćdziesiąt poruszających się widelców ułożonych jest w kole całość posiada mackopodobne czujki które przyciągają widzów swoimi organicznymi ruchami oraz wymuszają podziw od obserwatorów swoimi błaganiami jednocześnie nie pozwalają nikomu podejść zbyt blisko. - to opis Zoanthroid.

Muzycznie

Wieczorami w 13 Muzach posłuchamy tanecznej elektroniki w wykonaniu ooxoo (piątek), pobawimy się przy 8-Bit Party z DJ Happy Black, Djk Evf i DJ Steal 4 Ram (sobota).

Muzyczną gwiazdą festiwalu jest Igor Boxx. Muzyka pełna niespokojnych, psychodelicznych dźwięków składających się na zrytmizowane formy i mroczne ambientowe kompozycje plam dźwiękowych. - brzmi opis artysty, który zagra w sobotę w drukowanym programie festiwalu.

Spotkania autorskie

W programie także spotkania autorskie i wykłady specjalistów od digitalnego świata.

Cały program

Pełen program festiwalu w naszym kalendarzu wydarzeń.