Wykłady, warsztaty, ale przy tym edukacja i integracja – Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego oraz EUROPE DIRECT Szczecin po raz kolejny zaprosili młodzież z Młodzieżowego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego i młodzieżowych rad ze Świnoujścia, Kołobrzegu, Mielna, Świdwina, Pyrzyc, Pełczyc, Dębna oraz Szczecina na kilkudniowe spotkanie pełne szkoleń i aktywnych wydarzeń. Nie brakowało śmiechu, ale i nowo zdobytej wiedzy.

W minionym tygodniu do Pobierowa zjechali członkowie Młodzieżowego Sejmiku i młodzieżowych rad miast z województwa zachodniopomorskiego. Podczas trzydniowego zjazdu pod hasłem „Youth on the wave – Młodzież na fali” mieli okazję wziąć udział w panelu dyskusyjnym, warsztatach, wykładach oraz grze miejskiej . Była to szansa na zawarcie nowych znajomości, wzajemnego zainspirowania się, a także sprawdzenia w sobie ducha rywalizacji.

Gra miejska „Odkrywaj Europę”

Najważniejszym punktem programu była gra miejska „Odkrywaj Europę” zorganizowana przez EUROPE DIRECT Szczecin, prowadzony przez Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Gra od samego rana budziła największe emocje.

– Tytuł gry nas bardzo zachęcił, interesujemy się polityką i tematami europejskimi, gra w terenie na pewno będzie ciekawa – mówili uczestnicy warsztatów.

Gra polegała na tym, że rozmieszczono po całym mieście 5 stacji, na których uczestnicy musieli wykonać zadania związane z Unią Europejską. W ten sposób można było sprawdzić wiedzę na temat działalności tej organizacji widocznej w różnych obszarach naszego życia.

– Celem zorganizowanej przez nas gry miejskiej było przybliżenie młodym ludziom funkcjonowania Unii Europejskiej i jej realnego wpływu na nasze życie. Jak sama nazwa wskazuje – „Odkrywaj Europę” – dzięki grze można było poznać różne sektory działalności UE, wśród których znalazły się: promocja zachowań ekologicznych i wspieranie lokalnej ekożywności – w imię Europejskiego Zielonego Ładu, walka z dezinformacją, rozwój w duchu europejskich wartości czy Europejski Korpus Solidarności – mówi Arkadiusz Mazepa, Dyrektor Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego oraz Kierownik EUROPE DIRECT Szczecin, organizator wydarzenia.

Młodzieży nie trzeba było dwa razy powtarzać. Po wysłuchaniu zasad uczestnicy pędem ruszyli przed siebie, by w rozsianych po Pobierowie punktach rozwiązać czekające na nich zadania. Nie było mowy o podejściu do sprawy lekceważąco – każda drużyna chciała wygrać, zdobyć jak najwięcej punktów. Biegiem przemierzali miejscowość ani na chwilę nie szukając wymówki, by odpuścić.

– Same zadania nie były aż tak trudne, błędy pojawiły się z powodu pośpiechu i presji czasu – zauważają uczestnicy. – Do gry przygotowywaliśmy się od dwóch godzin, byliśmy bardzo podekscytowani. Plan bojowy mieliśmy już gotowy podczas obiadu. Naszą największą zmorą okazały się muszle na plaży, jedna zgubiona skarpetka też została zapisana na liście strat. Ale ogólny bilans zysków i strat? Zdecydowanie na plus, te wspomnienia zostaną z nami na zawsze.

– Atmosfera, która tutaj panuje, ciekawy program i współpraca, którą tworzymy z innymi radami, to powody, dla których kolejny raz bierzemy udział w takim spotkaniu i jak będzie tylko okazja, to wrócimy po raz trzeci – mówią zgodnie Kuba i Mikołaj.

Warsztaty na pobierowskiej plaży okazją do zrobienia czegoś dobrego dla planety

Grę miejską poprzedziła jednak cała masa innych wydarzeń. Uczestnicy od samego rana mieli ręce pełne roboty, ale słoneczna pogoda dodawała im energii. Jedną z atrakcji były warsztaty z Błękitnym Patrolem WWF, podczas których młodzi mogli zdobyć i pogłębić wiedzę na temat ssaków bałtyckich i zagrożeń dla ich egzystencji. Czekały na nich trzy zadania: rozwiązanie krzyżówki, ułożenie puzzli oraz uzupełnienie tabeli.

– Byli ciekawi informacji, tego, jak wygląda życie wolontariuszy WWF – zdradza Konrad Wrzecionkowski, lokalny lider WWF.

– Uczymy się w sposób zabawny, poznajemy środowisko, ale dajemy też coś od siebie – dodaje Martyna Rabska-Osipowicz z Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. – Za pozwoleniem Urzędu Morskiego w Szczecinie sprzątamy wydmy. Dostaliśmy specjalne pozwolenie, by na nie wejść i pomóc przyrodzie.

Wspólne sprzątanie zakończyło się zebraniem prawie 25 kg śmieci.

– W szkole nie ma możliwości rozmawiania z politykami czy z WWF, które tutaj przyjechało, by nas czegoś nauczyć – zauważa inna uczestniczka. – Te zajęcia są bardzo rozwijające, wspomagają myślenie, integrację, pracę w grupach, pozwalają poznać inne osoby, które są zaangażowane w życie województwa.

Po krótkiej przerwie młodzież udała się na prezentację oferty turystycznej Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych (PTSM).

– Nie chcę robić wykładu, ale chcę powiedzieć o tym, co przyda się do tego, by dobrze przygotować wycieczkę dla młodzieży szkolnej – mówiła na wstępie Maria Syrek, Prezes zarządu PTSM w województwie zachodniopomorskim. – Przygotowaliśmy materiały z informacjami, żebyście mieli praktyczną wiedzę.

– Lubimy te spotkania, bo praca w grupie bardzo nas ze sobą łączy, czujemy też zdrową rywalizację, a to bardzo potrzebne w naszym wieku – przyznaje Natalia.

– Tu jest dużo nauki połączonej z aktywnym spędzaniem czasu. To nie takie typowe siedzenie i słuchanie. O wiele więcej da się wynieść z takich zajęć, w tym wiele umiejętności miękkich – dodaje Wojciech.

– Sekretariat robi dobrą robotę, pomagając nam wszystkim młodzieżowym radom się spotkać. Bardzo ważne jest to, że to możliwość aktywizacji rad z mniejszych miast czy gmin. Tak budujemy kontakty i to zaowocuje w przyszłości.

Cała wydarzenie „Youth on the wave – Młodzież na fali” stanowiło niezwykłą okazję do nawiązania nowych znajomości oraz przygotowania młodzieży do budowania społeczeństwa obywatelskiego w duchu integracji europejskiej począwszy już od szkolnych lat.

– Ważne jest dla nas, aby uświadomić młodzieży, że UE stwarza nam duże możliwości rozwoju i jest realnie obecna w otaczającej nas rzeczywistości. Wychowywanie młodych w duchu wspólnej odpowiedzialności za środowisko pomoże im budować przyszłość Europy. Znajomość możliwości wyjazdu na takie programy jak EKS otwiera horyzonty i pozwoli pracować w międzynarodowym gronie rówieśników. Wartości te wyznawane są także przez Błękitny Patrol WWF , którego wolontariusze przeprowadzili warsztaty dotyczące ochrony przyrody i szerzenia idei życia w zgodzie z naturą. Jesteśmy przecież w pełni zależni od stanu środowiska i dlatego trzeba prowadzić edukację ekologiczną oraz naukę dbania o klimat już od najmłodszych pokoleń. Oba wydarzenia: zarówno gra miejska, jak i warsztaty WWF, wpisywały się w ideę spotkania „Youth on the wave – Młodzież na fali”, tworzące wspólną przestrzeń do integracji młodzieżowych radnych z całego województwa zachodniopomorskiego – dodaje Arkadiusz Mazepa.

 

Czym zajmuje się EUROPE DIRECT Szczecin?

EUROPE DIRECT Szczecin oferuje mieszkańcom Szczecina oraz regionu Pomorza Zachodniego bezpłatne usługi w ramach europejskiej sieci Europe Direct działającej przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Możesz się z nami skontaktować, jeżeli masz pytania dotyczące polityki, programów i priorytetów UE lub jeśli chcesz się zaangażować w wydarzenia dotyczące przyszłości UE. Nasza oferta skierowana jest również do szkół: robimy dla nich prezentacje, prowadzimy dyskusje dotyczące UE i dostarczamy publikacje Unii Europejskiej. Oferujemy nasze usług nieodpłatnie. Nie oferujemy doradztwa prawnego, nie zajmujemy się też interpretowaniem przepisów UE. Zapraszamy do współpracy!

Wszelkie informacje na temat działalności EUROPE DIRECT Szczecin i organizowanych wydarzeń znajdują się na nowej stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku.

EUROPE DIRECT Szczecin

Zespół: Arkadiusz Mazepa – Kierownik; Katarzyna Henschke-Ozga i Agata Szwed – konsultantki.

Kontakt: pl. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin, tel. + 48 91 421 12 61, http://www.europedirect-szczecin.eu/, https://www.facebook.com/edszczecin.