Trzeci dzień inSPIRACJI również obfitował w interesujące wydarzenia. Najpierw mieliśmy okazję spotkać się z twórcami prac, prezentowanych podczas festiwalu. Zaś wczorajszy inSPIRACYJNY wieczór upłynął pod znakiem mody kobiecej. Mieliśmy okazję obejrzeć pokazy w stylu glamour autorstwa trzech młodych projektantek: Kamili Gawrońskiej-Kasperskiej, Aleksandry Markowskiej i Yulii Babich. Również wczoraj odbył się finał Metamorfozy, przemiany dwóch szczecinianek. Zakończenie dnia także było kobiece - wystąpiła DJka Dani Siciliano.

Z artystami oko w oko

Uczestnicy festiwalu przez cały czas trwania inSPIRACJI mieli okazję podziwiać prace artystów wystawione w Pawilonie A. Wernisaż cieszył się dużym zainteresowaniem, a nierzadko kontrowersyjne projekty pobudzały do dyskusji. Nie dziwiło więc liczne przybycie fanów sztuki na spotkania z autorami dzieł. Wczoraj odbyło się spotkanie z Olegiem Dou i Kobasem Laksą.

Eksperymenty na ludzkiej twarzy

Pierwszy z twórców, pochodzący z Rosji autor kolekcji „Toy Story”, opowiadał o swoich pracach – poddanych komputerowej obróbce zdjęciach dzieci. Na spotkaniu słuchacze dowiedzieli się m.in., że stworzenie jednego dzieła zajmuje artyście… nawet kilka miesięcy. Celem prac jest ukazanie skrajnych uczuć – smutek widoczny na twarzach dzieci zostaje skontrastowany z bajkowymi elementami dodanymi do zdjęć. Całość niepokoi widza i budzi mieszane emocje.

Osobowość zamknięta w geście

Spotkanie z Kobasem Laksą, autorem serii „Portrety listy 500”, również przyciągnęło liczne grono słuchaczy. Autor opowiadał o kulisach powstawania projektu i prawach, rządzących światem biznesu, do którego miał okazję się zbliżyć. Na fotografiach chciał ukazać kontrast pomiędzy prawdziwym obliczem biznesmenów, ich naturalną ekspresją, wraz z wszelkimi niedoskonałościami a wizerunkiem narzuconym przez PR, wykładnikiem profesjonalizmu.

Wizja kobiety przyszłości

Dwie pierwsze artystki wieczornych pokazów to laureatki konkursu dla projektantów mody. Obie zaprezentowały swoją  współczesną wizję kobiety: nowoczesnej, silnej i pełnej uroku, przyciągającej uwagę, a jednocześnie – nieco zagadkowej. Kamila Gawrońska-Kasperska „Metropolis” stworzyła kolekcję, łączącą klasyczną, elegancką czerń z krzykliwą czerwienią, tradycyjną kobiecą formę – z futurystycznymi zdobieniami. Stroje stanowiły mocno przerysowane konstrukcje, jednak robiły naprawdę niezwykłe wrażenie!

Kobiecość przede wszystkim

„Sygnowanie kobiecością”, projekt Aleksandry Markowskiej, festiwalowa publiczność obejrzała jako drugi. Kreacja utrzymane w jasnej, pastelowej tonacji, zdobione fantazyjnymi marszczeniami i upięciami delikatnych tkanin, były lekkie zwiewne i kobiece. Dominowało delikatne ecru, wzbogacone wyraźniejszymi akcesoriami. Autorka zadbała o każdy szczegół swoich prac z wielką dokładnością. Wytworne stroje dalekie jednak były od przesady, nierzadko widocznej na wybiegach.

Stylizacje z torbą  w tle

Pokaz Yulii Babich, „Wariacje na temat torby”, inspirowany był właśnie tym niezwykle ważnym składnikiem damskiej garderoby. Istotnie, torba stanowiła element stylizacji, jednak nie wybijała się na pierwszy plan. Projektanta zaprezentowała kilka kobiecych zestawów: wyszukanych i precyzyjnie dopracowanych. Stroje intrygowały swoją formą, stanowiły misterne konstrukcje. I w tym pokazie dominowała stonowana kolorystyka – beż i wanilia. Całość zdobiły dodatki w kolorze złota.

Metamorfoza zewnętrzna i…

W przerwie między pokazami organizatorzy zaprezentowali widzom długo wyczekiwany efekt Metamorfozy dwóch szczecinianek. Najpierw widzom zaprezentowano film, ukazujący jak długą drogę przeszły uczestniczki zanim zaprezentowały się publiczności w pełnej krasie. Z Paniami przez 21 dni pracowali specjaliści (m.in. dietetycy, trenerzy, styliści), poddano je również 16 nieinwazyjnym zabiegom, mającym poprawić ich wygląd. I rzeczywiście, efekt był zaskakujący: Panie przemieniły się w prawdziwe gwiazdy! Zachowywały się na scenie tak swobodnie, że mieliśmy pewność, że w nowych stylizacjach czują się pewnie i kobieco. Dopiero podczas wywiadu z prowadzącą ujawniły się ogromne nerwy, które – jak przyznały – towarzyszyły im podczas występu.

… metamorfoza wewnętrzna

Jednak prawdziwy glamour to nie tylko stylizacji i chwilowe piękno. Profesjonaliści, zajmujący się Paniami przez ostatnie tygodnie, dołożyli starań, aby zmienić również ich nie zawsze dobre przyzwyczajenia. Uczestniczki deklarowały, że będą stosować otrzymane porady i zmienią swój dotychczasowy styl życia. Metamorfozy cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że oficjalnie zapowiedziano, że akcja będzie kontynuowana cyklicznie, co trzy miesiące, a efekty kolejnych przemian będziemy mogli śledzić na stronie internetowej.

Wieczór przy muzyce glamour

Na zakończenie zagrała wczoraj Dani Siciliano (muza Metthew Herberta, nagrywająca w wytórni !K7), która przygotowała na inSPIRACJE specjalny set w stylu glamour. Głos Dani jest rozpoznawany na całym świecie, a jej twórczość cieszy się uznaniem odbiorców i krytyki. Podczas wczorajszego występu na inSPIRACJACH, DJka stworzyła swoją energiczną i niezwykle różnorodną muzyką niezwykły klimat. Licznie przybyła widownia świetnie bawiła się przy oryginalnych brzmieniach.