Magdalena Abakanowicz, Joanna Rajkowska, Maurycy Gomulicki czy Oleg Kulikow, to tylko niektórzy artyści, którzy pokażą swoje prace podczas zbliżającej się 9 edycji festiwalu Inspiracje. To wydarzenie rozpocznie się 1 sierpnia w klubie 13 Muz, a w tym roku koncepcja całości dotyczy tematu Genesis.

O genezie w rózny sposób

9 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE to przede wszystkim projekty kuratorskie, które zaprezentują aktywności oraz prace artystów, próbujące interpretować pojęcie Genesis. Może być ono bowiem rozumiane jako początek, jak też sam proces stworzenia, rozpatrywany na gruncie duchowym i biologicznym. Artyści, którzy pokażą swe prace w szczecińskich galeriach będą dotykali także odwiecznego sporu pomiędzy zwolennikami teorii Darwina, a tymi uważającymi mit o boskiej kreacji świata i człowieka, za niepodważalną prawdę. Kuratorkami wystawy głównej „Poczatek” są Delfina Piekarska oraz Monika Kozioł, (związane z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie).

Tej kwestii zostanie poświęcona także debata „Genesis – pochodzenie, ród, rodzaj. Skąd przychodzimy i kim jesteśmy ?” z udziałem artystów i dziennikarzy (współorganizowana przez magazyn „Charaktery”) w klubie 13 Muz, gdzie tradycyjnie zostaną przeprowadzone główne inspiracyjne punkty programu.

Genom i Ourboros

Jednym z ciekawszych nawiązań do zagadnienia genezy będzie z pewnością ekspozycja piętnastu rysunków argentyńskiego twórcy Eliasa Tobaresa zatytułowana „Genom”, ukazujących kolejne dni stwarzania świata (w galerii Fotart na ul. Monte Cassino). Inne miejsca, do których Inspiracje dotrą w tym roku to Zona Sztuki Aktualnej, przy ul. Tkackiej 22. Tam zostanie zainstalowany projekt Ourboros - wystawa zbiorowa, która podejmująca symbolu tytułowego  węża, zjadającego swój własny ogon. W tym ujęciu początek staje się końcem, a koniec początkiem, co implikuje rozważania na temat istnienia i powtarzalności życia.

Otwarcie Trafostacji

Wystawa „A może Morze ?”, która prezentowana jest w Muzeum Narodowym przy ul. Staromłyńskiej oraz spektakl wizualny z udziałem motolotni, zatytułowany Inspired By Origin (w pawilonie w Aleji Kwiatowej) to kolejne interesujące elementy programu.Inspiracje będą także okazją do uroczystego otwarcia Trafostacji Sztuki czyli kolejnego ważnego punktu na szczecińskiej mapie instytucji kultury. Tam zobaczymy wystawę Ryszard Waśko, Genesis. (otwarcie 2 sierpnia, godz.17.00)

Rajkowska czyli Born in Berlin

Ważną częścią festiwalu są także działania związane z kampanią artystyczno-społeczną Przepraszam! tworzę się. zwracająca uwagę na dziecko jako podmiot. Ambasadorem kampanii jest Joanna Rajkowska, która będzie bohaterka spotkania autorskiego, także pokaże film Born in Berlin, dokumentujący projekt, w ramach którego artystka postanowiła urodzić swoją córkę w Berlinie.

W ramach kampanii już od 23 lipca trwają warsztaty dla dzieci, a szczegółowe informacje dostępne są na stronie tworzesie.pl.

Muzycznie 

Wśród imprez towarzyszących znajdują się także dwa koncerty - 1 sierpnia w Elefunk Club wystąpi zespół Natural Born Chillers, a 2 sierpnia w Trafostacji Sztuki nastąpi prawykonanie utworu „Exkurs” (który zagra Baltic Neopolis Orchestra). Na ten ostatni występ obowiązują zaproszenia. Wszystkie pozostałe punkty programu Inspiracji są bezpłatne.

Bez konkursu

Co istotne w tym roku nie zostanie przeprowadzony konkurs wśród prac nadesłanych przez twórców. Jak powiedział dyrektor artystyczny Inspiracji, KED Olszewski, „Dzieła te były bardzo dobre, ale trudno by było stworzyć z nich jedną prezentację ze spójną koncepcją”. Nagrody i wyróżnienia zostaną zatem przyznane w przyszłym roku, podczas jubileuszowej 10. edycji.

Organizatorem festiwalu jest Klub 13 Muz i Trafostacja Sztuki, a portal wSzczecinie.pl należy do jego patronów medialnych.