Ponad pięćdziesięciu artystów i czterdzieści wydarzeń artystycznych, w tym wykład i warsztaty z władczynią zapachów Sissel Tolaas, prezentacja prac skandalisty Davida Černego, animacja w technice mappingu 3D z towarzyszeniem żywej muzyki i koncert Smolika. Paradise w Szczecinie.

Wszystko to w ramach siódmej już edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE. Po raz kolejny Szczecin zamieni się w wielką galerię, której motywem przewodnim będzie tym razem Paradise czyli, jak tłumaczą organizatorzy, miejsce idealne z panującymi w nim jasnymi zasadami, których złamanie skutkuje wygnaniem, ale i większą kreatywnością. Dajmy się wygnać.

Festiwal rozpocznie się w czwartek 9 czerwca uroczystym otwarciem wszystkich wystaw. A będzie co oglądać. Wśród zaproszonych artystów jest prowokator David Černy, którego sztuka zawsze łamie konwencje i kończy się skandalem. Ten czeski artysta już na studiach pomalował na różowo czołg - symbol wdzięczności narodu za wyzwolenie Czech, za co trafił do więzienia. Później stworzył model Jezusa Chrystusa do samodzielnego złożenia, figurę Saddama Husajna zanurzoną w formalinie, fontannę w kształcie dwóch mężczyzn sikających do zbiornika o konturach Republiki Czeskiej i instalację Entropa, przedstawiającą kraje Unii Europejskiej z perspektywy panujących na ich temat stereotypów. W trakcie Festiwalu będziemy mieli okazję zobaczyć dwie jego prace Rock Star – Kit i Jesus Christ – Kit oraz uczestniczyć w spotkaniu z twórcą – pozycja obowiązkowa!

Nie można też przegapić wystawy Last Riot czyli Ostatni bunt, rosyjskiej grupy AES+F, działającej w obrębie fotografii, rzeźby, projektów multimedialnych i instalacji. Artyści z AES+F komentują zmiany socjo-polityczne zachodzące we współczesnym świecie, uwieczniając je w swoich dziełach. Last Riot to projekcja multimedialna dotykająca tematyki kryzysu wartości i ludzkiej ingerencji jako powodu zniszczenia naturalnego porządku świata. Ostatnia ludzka wojna przy dźwiękach muzyki Wagnera to świat bez miłości, pokoju i nadziei czyli ostateczne wygnanie z raju. Zdecydowanie warto.

Obok nich w Szczecinie zaprezentuje się Norweżka Sissel Toolas, światowej sławy specjalistka z dziedziny olfaktologii, współpracująca m.in. z Louis Vuitton i Estee Lauder. Toolas bada i kolekcjonuje zapachy - wierzy, że przyszłością jest zapachowa indywidualizacja. Królowa zapachów w trakcie inSPIRACJI poprowadzi wykład i warsztaty.

Gośćmi siódmej edycji MSFW inSPIRACJE będą także: Joanna Rajkowska, najbardziej znana z instalacji sztucznej palmy, usytuowanej na rondzie de Gaulle’a w Warszawie, Maurycy Gomulicki, autor Typologii sentymentalnych i Światłotrysku oraz Zorka Wollny, która na potrzeby projektu IKEA – mój dom przez tydzień mieszkała w krakowskim sklepie sieci IKEA. Wystawy będzie można oglądać w 13muzach, Muzeum Narodowym oraz Galerii „ZONA”.

 

ARTYSTYCZNY RAJ

Festiwal uderzy w nas także od strony muzycznej. W piątek, 10 czerwca, kolejna odsłona Silent Disco, imprezy, podczas której uczestnicy bawią się przy muzyce docierającej do nich z bezprzewodowych słuchawek. Chwilę przedtem koncert zjednoczonych sił S_in City Tribe i Baltic Neopolis Quartet z wizualnym wspomaganiem Pani Pawlosky. A w sobotę, 11 czerwca patio 13muz wypełni się dźwiękami serwowanymi przez Smolika, którego chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Zaczynał w latach 90-tych z zespołem Wilki, a w październiku wydał płytę zatytułowaną 4, gdzie towarzyszą mu m.in. Emmanuelle Seigner, Kev Fox czy Gaba Kulka.

W tym roku mury 13muz zostaną ożywione za pomocą animacji w technice mappingu 3D. Polega ona na dopasowaniu treści do kształtu powierzchni, za co w ramach inSPIRACJI odpowiedzialne jest Visualsupport. Niezwykłemu pokazowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Baltic Neopolis Orchestra, skomponowana specjalnie na tę okazję przez Łukasza Górewicza. Sobotnią noc zakończy pokaz mody rajFASHION, a w ramach niedzielnego relaksu można wybrać się na projekcję filmu Lucy Walker Waste Land z muzyką Moby’ego. W tle Festiwalu odbywa się kampania społeczno-artystyczna rajCYKLING, mająca na celu pogłębienie świadomości ekologicznej odbiorców i propagowanie idei segregacji śmieci.

Kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE potrwa od 9 do 12 czerwca. Szczegółowe informacje dotyczące programu, artystów i biletów na oficjalnej stronie Festiwalu.

wSzczecinie.pl jest patronem medialny inSPIRACJI.