W ostatnim programie „Studio wSzczecinie.pl” w roku 2022 goście mówili o swoich tradycjach świątecznych, ale i podsumowali miniony rok. Wszyscy byli zgodni, że najważniejszym wydarzeniem, które zmieniło nasze społeczeństwo, był wybuch wojny w Ukrainie. – Najważniejsze, że żyjemy. Codziennie przytłaczają nas tysiące spraw, a ludzkie życie i zdrowie są najważniejsze. Dobiega do końca kolejny rok, który przeżyliśmy. Nie ma wojny dobrej. Zawsze, gdy ginie człowiek, to jest to zło. Śledziłem tygodniami wydarzenia przed wybuchem wojny i myślałem, że nie ma opcji, by ktoś, kto ma normalnie funkcjonujący mózg, napadł na inny kraj – mówił prof. Jerzy Sieńko, chirurg ze Szczecina.

„Wojna zmieniła wszystko”

Wojna w Ukrainie wybuchła 24 lutego 2022 roku i trwa do dzisiaj. Polską granicę przekroczyło ponad 4 miliony uchodźców z Ukrainy. Część z nich wróciła już do swojego kraju, ale wielu zostało w Polsce i tutaj buduje swoją przyszłość. Szacuje się, że w naszym regionie obecnych jest około 100 tysięcy uchodźców wojennych.

Paweł Żuchowski, reporter RMF FM pamięta moment wybuchu wojny.

– Jestem korespondentem stacji nadającej w Polsce z Ameryki. Tam dzieją się rzeczy, kiedy w Polsce jest środek nocy. Po wybuchu wojny codziennie coś się działo, codziennie byłem w Białym Domu, to były wydarzenia na skalę podręczników historii – mówił red. Żuchowski. – Wojna zmieniła wszystko.

Podczas programu „Studio wSzczecinie.pl” prof. Jerzy Sieńko mówił o tym, że Polacy doskonale zdali test z człowieczeństwa. Dowodem jest ogromne wsparcie, jakie okazali uchodźcom wojennym w pierwszych momentach po wybuchu wojny.

- Wolę się tysiąc razy sparzyć, niż stracić ufność i wiarę w drugiego człowieka. Zawsze patrzę optymistycznie i pierwiastek dobra jest w każdym człowieku i on na końcu zwycięża. Pomoc humanitarna to idea wspólna, która zawsze zwycięża – mówił w programie prof. Jerzy Sieńko.

Sport i kultura. Pracowite miesiące szczecińskich ambasadorek

Miniony rok w studiu podsumowały przedstawicielki świata kultury i sportu. Jak mówiła Monika Pyrek, działalność jej fundacji była bardzo intensywna. Lekkoatletka ze swoją ekipą w 2022 roku zorganizowała ponad 50 wydarzeń sportowych. – Aktywność to domena ludzi pracowitych i z pasją. Jak coś wychodzi, to kontynuacja i rozwój to jest rzecz naturalna. Te wydarzenia odbywają się w całej Polsce, jestem mamą dwójki dzieci i zawsze się biczuję, że jestem tyle poza domem, bo daję coś od siebie innym dzieciakom, ale chciałabym być więcej w domu – mówiła Monika Pyrek w „Studio w Szczecnie.pl”.

- Bardzo intensywny i mocny rok – tak o 2022 roku mówiła dyrygent Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie Sylwia Fabiańczyk-Makuch. Chór wygrał kilka konkursów, ale i wystąpił na jednej scenie z wieloma gwiazdami muzyki podczas koncertu TVN czy zorganizował koncert w ramach projektu „Wspólne brzmienia”.

– Nowe kontakty, nowe artystyczne wydarzenia. Śpiewaliśmy z Krzyśkiem Zalewskim, śpiewaliśmy z Organkiem. Nagraliśmy teledysk do utworu „Dziwny jest ten świat”, duże wydarzenie muzyczne na zakończenie sezonu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie – wyliczała prof. Sylwia Fabiańczyk-Makuch.