Nie ma wątpliwości, że występ tego duetu był jedną z ciekawszych propozycji tegorocznej edycji Tennis Music Garden. Pod tym szyldem przez cały tydzień na kortach tenisowych przy al. Wojska Polskiego odbywają się koncerty polskich wykonawców rockowych, bluesowych i jazzowych. Bolewski & Tubis wystąpili na tej scenie w środę, 13 września, prezentując głównie kompozycje Grzegorza Ciechowskiego.

Dla tych, którzy dotrwali

Widzowie, którzy stawili się tego wieczoru na kortach, musieli odczekać aż godzinę na początek koncertu. Wydarzenie zostało zaplanowane na godzinę 21.00, ale ostatni środowy mecz Invest in Szczecin Open się przedłużał. Mecz dnia pomiędzy belgijskim zawodnikiem Gillesem Bailly a Francesco Maestrellim z Włoch niemalże zamienił się w mecz nocy... Ci, którzy dotrwali do rozpoczęcia muzycznego występu, byli jednak zadowoleni ze swojej decyzji.

Jazzowa republika

Duet tworzą muzycy Radosław Bolewski – wokal, perkusja oraz Maciej Tubis – fortepian i syntezator basowy. Mają na koncie nagrodę w kategorii zespół roku 2018 w plebiscycie Plastry Kultury, a wideoklip do ich utworu „Rozproszenie” znalazł się w finałowej piątce w kategorii debiut w ubiegłorocznej edycji konkursu Video Music Awards. Jednak przede wszystkim mają wydane dwie płyty oraz bardzo wiele występów na żywo, m.in. z programem „Obywatel Jazz”, czyli własnymi interpretacjami utworów Ciechowskiego. 

Melodyjny potencjał na wierzchu

W Szczecinie zaczęli od zagrania kompozycji „Halucynacje” Republiki, by później przedstawić jeszcze m.in. „Zapytaj, czy cię kocham”, „Tu jestem w niebie”, „Nie pytaj o Polskę”. Mocno akcentowany rytm i improwizowane frazy syntezatorowe to wyróżnik całego przekazu, w którym jazzowe aranżacje nie przytłaczają melodyjnego potencjału dobrze znanych utworów pana G.C. Zatem nawet wymagający fani rocka mogą polubić te wersje.

Na korcie przy al. Wojska Polskiego Bolewski i Tubis przedstawili również własne utwory. Inspirowany prozą Stanisława Lema „Ocean”, „Granit” czy numer tytułowy z drugiego albumu „Lunatyk”. Poza tym wspominali swój występ sprzed pięciu lat na Dąbskich Wieczorach Filmowych oraz zaprosili widzów do Łodzi, do klubu „Wytwórnia”, w którym 12 listopada będą nagrywali album live podczas festiwalu Soundedit.

Co jeszcze na Tennis Music Garden?

W piątek, 15 września, w ramach Tennis Music Garden wystąpi grupa Żuki. Natomiast w sobotę na finał zagra dancingowa brygada – Dodna. Na oba występy wstęp bezpłatny.