Rośliny rabatowe, egzotyczne nowości, przyjazne pszczołom okazy a dodatkowo wystawcy, którzy chętnie doradzą oraz przepyszne regionalne jedzenie i aktywności na świeżym powietrzu – tak zapowiada się najbliższy weekend na Wałach Chrobrego.

To wydarzenie co roku przyciąga do Szczecina tysiące miłośników roślin, zarówno sprzedawców, jak i poszukujących nowości do swoich ogródków. Już w ten weekend, 17 i 18 maja, na Wałach Chrobrego odbędzie się 49. Kiermasz Ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach”.

– W tym roku mamy rekord zgłoszonych wystawców, jest też długa lista rezerwowa – przyznaje Ewa Maj, współorganizatorka wydarzenia. – Wystawcy cenią sobie ten kiermasz, specjalnie się do niego przygotowują, ponieważ to impreza, która trzyma tematyczność. Tu nie ma zbyt dużej liczby innych branż. Liczą się przede wszystkim rośliny.

Wiosną królują rośliny rabatowe

Majowe odsłony kiermaszu bezapelacyjnie kojarzą się z ogromnym wyborem roślin rabatowych.

– To wyróżnik wiosennych edycji – potwierdza Maj. – Będą tradycyjne rośliny i sporo nowości – zapewnia.

W ofercie znajdziemy m.in. przebój ostatnich lat, czyli Supertunie Vista w wielu kolorach i odmianach, m.in. „Silverberry”, „Bubblegum” czy „Paradise”, niezastąpione pelargonie, lobelie, komarzyce, aksamitki czy begonie – bulwiaste i stale kwitnące.

– I to wszystko jako pojedyncze rośliny albo jako kompozycje, również w amplach – zaznacza Maj.

Na to jest szał. „Stoiska są po prostu oblężone”

Obok roślin rabatowych znakiem rozpoznawczym wiosennej edycji są stoiska z rozsadami warzywnymi. I podczas tej odsłony będzie w czym wybierać: w wielu odmianach sałat, w tym m.in. masłowych, lodowych czy dębolistnych, kapust – wczesnych, późnych, stożkowych, płaskich czy na gołąbki. Nie zabraknie też selerów, porów, kalarep czy cukinii i kalafiorów. A miłośnicy pomidorów będą w raju – czekać będzie bowiem kilka odmian pomidorów malinowych, ale i najlepszych odmian z całego świata, m.in. „Noire de Creme” tzw. czarny książę lub „Muchamiel”. Pojawią się odmiany o owocach złotych czy o oryginalnych kształtach, chociażby „Bawole Serce”. Nie wolno zapomnieć też o pomidorach koktajlowych i odmianach od wysokich po karłowate oraz nowościach, a wśród nich „Megaron Malinowy”. Z kolei „Blush” i „Cinamon” to odmiany tzw. daktylowe o owocach wydłużonych

– Stoiska są po prostu oblężone – przyznaje Maj. – I ludzie kupują rozsady nie tylko do ogrodów, ale i na balkony. Nie dość, że jest to praktyczne, bo możemy zjeść wyhodowane warzywa, to też po prostu jest to ładna dekoracja.

Nie zabraknie też sadzonek soczystych truskawek owocujących w różnych terminach, co pozwolić cieszyć się zbiorami prosto z krzaka przez długi czas: chociażby bardzo wczesne „Honeyoye”, średnio wczesne „Elsanta” i średnio późna „Senga Sengana”. Poza truskawkami znajdziemy też sadzonki poziomek, m.in. odmiany „Rugia”, która jest nie tylko smaczna i aromatyczna, ale także dekoracyjna.

Zmiany klimatu szansą do zaproszenia nowych gatunków. „Nie do przecenienia jest rozmowa z wystawcą”

Coraz odważniej sięgamy także po rośliny egzotyczne, które już całkiem nieźle oswoiły się z naszymi przestrzeniami domowymi i coraz śmielej wkraczają na tarasy i do ogrodów.

– Kiedyś było nie do pomyślenia, by takie rośliny u nas były. Jednak zimy są coraz łagodniejsze, a wystawcy tak dobierają okazy, by jak najlepiej sprawdziły się w naszym regionie – podkreśla Maj. – Na kiermasz znajdziemy więc takie rośliny, które bez problemu zimują, część trzeba jednak zabezpieczyć, ale tu nie do przecenienia jest rozmowa z wystawcą. On podpowie, jak o wszystko zadbać, też w Internecie jest wiele pomocnych informacji.

Podczas kiermaszu będzie można zaopatrzyć się m.in. w niebieski eukaliptus gunni, który znosi spadki temperatury do -20°C, palmy mrozoodporne, cytrusy – chociażby pomarańczę „Flying Dragon”, która ma malowniczo poskręcane pędy i owoce, które świetnie sprawdzą się w przetworach, kufliki z kwiatostanami wyglądającymi jak czerwone szczotki, oleandry czy bananowce maurelli.

Pomyślmy o pszczołach

Okres wiosenno-letni to czas, kiedy warto zaprosić do naszych ogrodów najlepszych gości, czyli pszczoły. Te pracowite owady sprawią, że zielone zakątki ukażą swój prawdziwy potencjał.

– Świadomość o bioróżnorodności i to, że musimy pomagać pszczołom, jest coraz większa – przyznaje Maj. – W tym roku będzie dostępna m.in. manuka. To nowość i widzę, że ludzie ich szukają.

Obok tej bardzo rzadko dostępnej w sprzedaży kolekcjonerskiej rośliny wśród miododajnych propozycji do ogrodu znajdziemy też jeżówki, pysznogłówki, barbule, werbeny, przetaczniki, szałwie, kosmosy, tojeści, bodziszki, rudbekie, dzielżany, krwawniki, jasnoty, słoneczniczki, przegorzany, marzymiętę chińską, budleje, wawrzynki.

Ale nie tylko ogród skorzysta z obecności pszczół, dlatego w ofercie nie zabraknie roślin na balkon wspierających pszczoły i trzmiele, w tym m.in. kocimiętki, goździków, kompaktowych floksów, smagliczki, nasturcji, kukliki, szałwi, lawendy, werbeny, nachyłki, rozchodników, rojników, poziomek i truskawek.

Powrót do ogródka babci czy minimalistyczna przestrzeń?

Jak przekonują organizatorzy kiermaszu, wystawcy w swojej ofercie mają rośliny, które sprawią, że nasz ogród będzie kolorowy od wiosny aż do jesieni. Przyznają też, że widać pewnego rodzaju mody w aranżacji przestrzeni.

– Od wielu lat obserwujemy modę na aranżacje w stylu wiejskim. To taki sentymentalny powrót do ogródka babci, gdzie rabaty kipią kolorami – mówi Maj. – Ale z drugiej strony są ogrody w stylach nowoczesnych, w których królują trawy.

Bez względu na styl, poszukujący ciekawych roślin nie będą zawiedzeni. Na stoiskach będzie można znaleźć róże, w tym „Ballade DDR” – klasyczną piękność, na co dzień trudną do zdobycia, piwonie – te najpopularniejsze, ale i wyróżniające się oryginalnymi barwami, pasujące do każdej przestrzeni hosty w kilkudziesięciu odmianach czy uniwersalne floksy.

Nawet do niewielkiej przestrzeni

Jednak niech nie smucą się ci, którzy mają jedynie niewielki balkon czy zaledwie kilka parapetów. Oni też znają coś dla siebie.

– Ważne, by przy aranżacji wziąć pod uwagę nasłonecznienie, by to był nasz punkt wyjścia. Warto się zastanowić, czy chcemy mieć kolorowo czy stonowanie. Gwarantuję, że na każdy gust i warunki wystawcy coś pomogą. Dla zapracowanych, którzy nie mają za dużo czasu, by zajmować się roślinami, sprawdzą się „żelazne damy”, czyli pelargonie. One zniosą wszystko – przekonuje Maj.

Jeżeli jednak nawet o parapet trudno w mieszkaniu, zawsze można pocieszyć się ziołami, które świetnie będą się prezentować na kuchennym blacie. A ich wybór będzie naprawdę ogromny: m.in. mięty w kilkunastu odmianach, bazylie, szałwie, oregano. Obok tych ziół przyprawowych znajdą się też te lecznicze – chociażby werbena cytrynowa czy mało jeszcze znana yerba buena.

– Taki wybór, jaki jest u nas, jest niedostępny w marketach. U nas zioła przyjeżdżają prosto ze szkółki od producenta, są wypielęgnowane, pachnące. W ich uprawę jest włożone serce i potem to czuć w potrawach – zaznacza Maj.

Smaczne jedzenie z różnych zakątków Polski

Organizatorzy kiermaszu „Pamiętajcie o ogrodach” mają także propozycje dla tych, którzy nie czują się ogrodnikami – kulinarną podróż podczas kiermaszu jadła regionalnego „Wałówka z przysmakami”.

– Mamy tu cały świat w pigułce – mówi Maj. – Sporo jest wystawców ze wschodu Polski, gdzie te tradycje w wędliniarstwie i serowarstwie są mocno ugruntowane.

W tym roku znajdziemy stoiska m.in. producentów pieczywa, wędlin i serów z Podlasia, Litwy, Podhala, serów alpejskich, oryginalnych tureckich słodyczy. Nie zabraknie oliwek, kwalifikowanych miodów z najlepszych pasiek z różnych rejonów Polski, obwarzanek wypiekanych według najbardziej tradycyjnych receptur czy przetworów z ryb. Dostaniemy także podpiwki, soki owocowe, kwas chlebowy i piwa kraftowe z minibrowarów, ciasta, ciasteczka i inne przysmaki na wynos i do spożycia na miejscu.

Nie tylko rośliny i jedzenie

Dodatkowo w niedzielę, 18 maja, organizatorzy przygotowali coś specjalnego na tarasie Wałów Chrobrego przed pomnikiem Herkulesa walczącego z centaurem. W samo południe Szkoła Jogi Klasycznej Ewy i Rafała Lichtarowiczów zaprasza na zajęcia jogi. Wystarczy zabrać ze sobą własną matę oraz pasek, by pod opieką znakomitych nauczycieli doświadczyć, jak joga wspaniale wpisuje się w piękno natury.

O godz. 13:15 nowość – krótki pokaz breakdance Stowarzyszenia USB ACADEMY, a kwadrans później, o godz. 13:30, warsztaty z flashmob flamenco w wykonaniu tancerek i uczennic AIRE Studio flamenco pod kierunkiem Donaty Szurobury. Udział w wydarzeniach jest całkowicie bezpłatny.

Organizatorzy zapraszają na 49. Kiermasz Ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach” w sobotę, 17 maja, w godzinach 9:00-18:00 oraz w niedzielę, 18 maja, w godzinach 9:00-17:00. Wstęp wolny.

W związku z organizacją kiermaszu na niektórych ulicach górnego tarasu nastąpi czasowa zmiana organizacji ruchu. Od piątku, 16 maja, od godziny 17.00 do niedzieli, 18 maja, do godziny 20.00 wyłączone z ruchu zostaną ulice: Wały Chrobrego; Szczerbcowa i Zygmunta Starego od ulicy Jarowita do Wałów Chrobrego.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.