Zwiedzanie niedostępnych na co dzień magazynów, wspólne czytanie bajek z piłkarkami Pogoni Baltica, spotkanie z Marcinem Górką i jego książką „Karbala” oraz Zachodniopomorskimi Łowcami Burz. Będzie można też dowiedzieć się o czym w dniu naszych urodzin pisał Kurier Szczeciński (najstarsza szczecińska gazeta) i spróbować znaleźć wyjście z pokoju pełnego sienkiewiczowskich zagadek. Już w ten weekend odbędzie się Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja, w której bierze udział 1000 bibliotek z całej Polski, w tym Książnica Pomorska, filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie oraz Biblioteka Pedagogiczna.

- Chcemy pokazać czytelnikom pracę biblioteki od kuchni. Prześledzimy drogę jaką książka pokonuje, od kiedy trafia do nas jako zakup czy darowizna, do momentu wręczenia jej czytelnikowi – mówi Lucjan Bąbolewski, dyrektor Książnicy Pomorskiej. - Będzie można zobaczyć też co się dzieje z książką, kiedy stanie się stara i mocno zużyta, np. po 300-400 latach – dodaje.

Tam nawet pracownicy nie mają wstępu

W sobotę, 4 czerwca, Książnicę Pomorską będzie można odwiedzać od 18:00 do 23:00. W programie zaplanowano wycieczki po m.in. pracowni konserwacji zbiorów, introligatorni, drukarni, w której dodrukowywane są brakujące strony. - Jedno z najciekawszych wydarzeń to zwiedzanie przepastnych magazynów, do których na co dzień nawet nie wszyscy pracownicy mają swobodny dostęp – zapowiada dyrektor. - Jest tam przechowywanych ponad milion woluminów, a także nasze bardzo interesujące zbiory specjalne.

Wśród innych atrakcji znalazły się m.in.: maraton czytania bajek ze szczypiornistkami Pogoni Baltica, prezentacje dawnych książek kucharskich i przedmiotów codziennych pisarzy ze zbiorów Muzeum Literatury, warsztaty uczące pewności siebie. Będzie można też obejrzeć rzadko pokazywane zbiory zabytkowych map oraz dowiedzieć się o czym w dniu naszych urodzin pisał Kurier Szczeciński, który ukazuje się od 1945 roku. - W ubiegłym roku to wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Wystarczyło podać datę urodzin i czytelnik otrzymywał informację o tym co ciekawego, co ważnego tego dnia się wydarzyło w Szczecinie – mówi dyrektor Książnicy.

O godz. 20:00 w sali im. Zbigniewa Herberta zaplanowano spotkanie z Marcinem Górką, który opowie o książce i filmie „Karbala”. Tego wieczoru będzie można także poznać szczegóły ścigania burz. O swojej fascynacji opowiedzą Zachodniopomorscy Łowcy Burz (godz. 22:00, sala im. Z. Herberta). W programie znalazło się także czytanie fragmentów książek Umberto Eco. Co ciekawe, nie tylko po polsku. W wydarzeniu weźmie udział konsul Angelo Rella, który przeczyta teksty po włosku.

Atrakcje także dzień wcześniej
Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej zapraszają wieczór wcześniej – w piątek, 3 czerwca (w sobotę mają reinstalację systemu informatycznego). Wśród atrakcji m.in. projekcje filmu dla dzieci „Magiczne drzewo” w reż. Andrzeja Maleszki. Zaplanowano je w salonie ProMedia (o 19:00) oraz bibliotece przy ul. Rydla 93 (18:00).

Ciekawie zapowiada się też wieczór w filii nr 38 (ul. 26 Kwietnia 1). Pod hasłem „O mroku po zmroku” odbędzie się tam spotkanie miłośników mrocznych literackich klimatów (w g. 19:00-21:00). - Będzie dużo o kryminałach i detektywistycznych poszukiwaniach - zapowiada Krzysztof Marcinowski, dyrektor MBP w Szczecinie. Przewidziano literackie gry i zabawy inspirowane najgłośniejszymi i najbardziej znanymi powieściami kryminalnymi.

Escape room pełen sienkiewiczowskich zagadek

W Noc Bibliotek, 4 czerwca, zaprasza też Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej (ul. Sowińskiego 68). Poza pokazem „Magicznego drzewa” i zwiedzaniem bibliotecznych zakamarków będzie można spróbować znaleźć wyjście z escape roomu „Tajemnica Sienkiewicza”. Aby wziąć udział w grze, trzeba zgłosić swój udział pod nr tel. 731 931 140. Sekrety pokoju zagadek będzie można odkrywać o 18:00, 18:45, 19:30, 20:15 i 21:00. Gra kierowana do grup 2-4 osobowych.

Tegoroczna Noc Bibliotek odbywa się pod hasłem „Wolno czytać!”.