Pierwsza premiera nowego sezonu w Teatrze Współczesnym to komediowy spektakl muzyczny, stworzony w oparciu o prawdziwe historie. Będzie to nieoczywista kontynuacja znanej już widzom „Kobiety zagrożonej niskimi świadczeniami emerytalnymi”. Na scenie ponownie zobaczymy Marię Dąbrowską. Aktorka tym razem zaprezentuje opowieść o artystce, która podejmuje się misji naprawy świata. Spektakl nosi tytuł „Kobieta, która zajęła się ogniem” i po raz pierwszy zostanie pokazany 15 września na trzeciej scenie Teatru Współczesnego – w Teatrze Małym.

Cztery ważne pytania do kobiet

– Proces tworzenia tekstu był zupełnie inny niż przy poprzednim spektaklu. Jego autorkami stały się kobiety ze Szczecina, Gryfina, Świnoujścia i Goleniowa, które odpowiedziały na moje ankiety, w których zadałam cztery pytania: czym kobiety czują się zagrożone? Jak sobie z radzą z tym zagrożeniem? Czego słuchają w chwilach zwątpienia i co według nich kryje się w tytule spektaklu – mówi Maria Dąbrowska. – Otrzymałam 150 odpowiedzi, z których powstał tekst literacki, ukształtowany przez Annę Rucińską, która wraz ze mną spektakl reżyseruje i jest też autorką scenariusza.

Aktorce na scenie towarzyszy Kuba Fiszer, grający na perkusji muzyk znany z zespołów Big Fat Mama i Chango.

– Wszystkie aranżacje podyktowane są charakterem sceny Teatru Małego, która nie jest przeznaczona na koncerty. To, że towarzyszy mi Kuba Fiszer na perkusji nadaje tym utworom pewnego rodzaju surowości i szczególnej energii – wyjaśnia Dąbrowska.

Polskie hity w nowych aranżacjach

W spektaklu usłyszymy polskie piosenki m.in. „Wielki ogień” Miry Kubasińskiej czy „Requiem dla samej siebie” zespołu 2 plus 1.

– Będzie to taka zabawa z widzem, który pewnie wiele kompozycji rozpozna dopiero po kilku minutach. To będzie duża dawka dobrej rozrywki – zapowiada Piotr Klimek, autor aranżacji kompozycji wybranych do przedstawienia. 

Naturalna tancerka

Oprócz elementów znanych z poprzedniego spektaklu, pewną innowacją będzie bardziej wypracowana choreografia.

– Maria jest naturalną tancerką. Scena jest mała i ograniczona mikrofonem, w trakcie tańca musi podawać tekst, zatem taniec opiera się jedynie na mikroruchach, ale Maria jest dynamiczna, wielokolorowa... Warto to zobaczyć! – dodaje Eliza Hołubowska, która przygotowuje ruch sceniczny. 

Spektakl jest koprodukcją Środowiska Inicjatyw Artystycznych Hybadu z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Premiera już 15 września.