15 bezpłatnych spektakli na 3 scenach, do tego 2 koncerty rockowe i otwarte warsztaty teatralne. W weekend Szczecin opanują polskie i zagraniczne teatry niezależne. Startuje 12. PRO-CONTRA.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu PRO-CONTRA 2014, odbywającego się w Szczecinie w dniach 5 - 7 września, widzowie będą mogli zobaczyć aż 14 spektakli konkursowych z Polski i zagranicy, które powalczą o przyznawaną przez publiczność nagrodę GRAND PRIX PRO-CONTRY. Przedstawienia są bardzo zróżnicowane pod względem formy, poza klasyką w programie znalazły się też dwa monodramy, teatralny eksperyment z wykorzystaniem multimediów, performance i spektakl kukiełkowy.

Teatralny eksperyment

Tegoroczny Festiwal PRO-CONTRA otworzy monodram „IP” inspirowany poglądami Witkacego w wykonaniu Jacka Janiszewskiego, który rozpocznie się w Akademickim Centrum Kultury US przy Malczewskiego 10-12 w piątek o godz. 17:00. Tego dnia będzie można jeszcze obejrzeć spektal – obraz „Chwat” rosyjskiego Teatru Art El' Kuz'my Szampanskiego (godz. 18:40, ACK), w którym nieomal wulgarne ramy przedstawienia płynnie zanikają, stawiając przed widzem filozoficzne pytania o życie, śmierć i bezsensowność istnienia. Natomiast o 20:00 Teatr Makulele wystawi eksperyment artystyczny z bogatym zastosowaniem multimediów, pokazujący jak niewinna opowieść o śpiewającej Emmie staje się coraz bardziej skomplikowana przez dodawanie kolejnych tropów interpretacji. Kim są bohaterowie? Kim jest widz? Co jest realne? (godz. 20:00, ACK).

O kompleksach grubego i życiu w klaustrofobicznej przestrzeni

Drugiego dnia PRO-CONTRY będzie można obejrzeć 5 z 6 zaplanowanych spektakli konkursowych, ponieważ  w ostatniej chwili berlińska grupa Tangente Company poinformowała, że nie może dojechać na Festiwal. Zatem przedstawienie "Klett", mające się odbyć w sobotę o 17:30 w Malarni Teatru Współczesnego, zostało odwołane. A wśród spektakli, które się odbędą znalazły się m. in. „Żywoty Świętych Osiedlowych” Teatru Odnalezionego (godz. 15:00, ACK) czy performance „Ja_Gruby” w wykonaniu Piotra Wacha (godz. 16:30, Kimama Dancestudio), mówiący o kompleksach młodego człowieka wrzuconego w kulturę idealnego ciała. Autor opowiada własną historię, jak ciężko jest tancerzowi, który nie ma idealnej muskulatury, przy okazji komentuje cały współczesny kanon piękna, wychwalający anorektyczne kształty i muskulaturę powstającą dzięki odżywkom białkowym.

Z pewnością ciekawe okaże się lalkowe przedstawienie niemiecko-greckiego Teatru Merlin Puppet Theatre pt. ”Clown's Houses”, które opowiada o lękach, obsesjach i życiu w ciemnej klaustrofobicznej przestrzeni sześciu lokatorów jednego budynku (godz. 18:00, ACK). W sobotnim programie znalazły się jeszcze „Mąż i żona” Kompanii Teatralnej Mamro (godz. 19:30, TW Malarnia) oraz „Bógot” Teatru Mimo To Pan Tego Nima (godz. 21:00, TW Malarnia).

Primadonna w gettcie i tragikomedia o mostowym samobójcy

W niedzielę natomiast rosyjskie „Ne-Kabuki” wystawią „Karalucha”, opowieść napisaną z myślą o dzieciach, ale z której również dorośli będą się mogli czegoś nauczyć (godz. 14:30, ACK). Teatr Kod zaprezentuje pełen ruchu i energii spektakl „Smycz”, będący pewną refleksją nad dorastaniem, dojrzewaniem i obawą przed samotnością (godz. 15:30, TW Malarnia). Ostatniego dnia festiwalu będzie można zobaczyć jeszcze „Ferdydurke” Teatru Krzywa Scena (godz. 16:00, TW Malarnia), tragikomedię „Most” o człowieku chcącym skoczyć z mostu, ale któremu przeszkadzano w tym w każdy możliwy sposób (godz. 17:00, ACK) oraz monodram „Diva” Wioletty Komar z Teatru Rondo (godz. 18:30, TW Malarnia), nagrodzonej tytułem najlepszej aktorki na największym na świecie festiwalu teatrów jednoosobowych „United Solo” w Nowym Jorku. Komar wciela się w postać Nory Sedler, primadonny scen operowych, która zostaje deportowana do getta, gdzie przebywa z grupą żydowskich artystów.

Oczywiście na PRO-CONTRZE nie może zabraknąć gospodarzy Festiwalu, czyli szczecińskiego Teatru „nie ma”, ogłoszonego przez portal hiro.pl drugim najlepszym teatrem amatorskim w Polsce. Ze swoim spektaklem „Mewa” na podstawie „Mewy” Antoniego Czechowa zaprezentują się tradycyjnie już poza konkursem w niedzielę o godz. 20:00 w ACK.

Rockowe uderzenie Chorych i Clock Machine

Dwa pierwsze dni festiwalowe zakończą się rockowym uderzeniem na dużym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. W piątek na scenie pojawią się Chorzy, którzy zdradzili, że premierowo wykonają kilka utworów ze swojej nadchodzącej płyty. Początek ich koncertu o godz. 21:30.

Natomiast sobotni koncert będzie należał do krakowskiej grupy Clock Machine, promującej swój debiutancki album „Greatest Hits”, który zbiera bardzo pochlebne recenzje. Rockmani z Clock Machine rozpoczną swój występ o 22:30.

Atrakcją dla szczecińskiej publiczności mogą być także otwarte warsztaty teatralne, prowadzone zarówno przez gości z Polski, jak i z zagranicy. Warsztaty odbędą się w sobotę i niedzielę w godz. 10:00 – 13:00 w ACK US przy Malczewskiego 10-12.

Zwieńczeniem Festiwalu będzie niedzielna Gala Finałowa, którą uświetnią swoimi występami chórzyści z Szczecin Gospel Choir oraz Grupa Terra, która zaprezentuje pokaz tańca Tribal.

Wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące Festiwalowi jest bezpłatny.