To artysta bezkompromisowy i nieobliczalny. Jeden z najlepszych polskich tekściarzy. Kojarzony jest przede wszystkim z zespołem Lao Che, ale to również autor solowych albumów. Ten ostatni nazywa się „Heartcore”. Już 24 lutego materiał z najnowszej płyty Hubert Dobaczewski, czyli Spięty zaprezentuje na scenie DK Słowianin w Szczecinie!

25 lat od fonograficznego debiutu

Spięty popularność zyskał dzięki hip-hopowej grupie Koli, z którą nagrał w 1999 roku bardzo ceniony album „Szemrany”. 10 lat później wydał swoją pierwszą solową płytę („Antyszanty”), nagraną prawie w całości samodzielnie (tylko na ukulele i akordeonie zagrali inni muzycy). Promując ją, występował na żywo w wielu klubach, również w szczecińskim Hormonie. Na drugą płytę („Black Mental”), zrealizowaną już z większym zespołem, trzeba było trochę poczekać. W tym czasie Spięty intensywnie koncertował i nagrywał płyty z zespołem Lao Che. „Black Mental” ukazał się dopiero w 2021 roku. Za to trzeci krążek solowy, zatytułowany „Heartcore”, powstał dużo szybciej, bo już po kolejnych dwóch latach – w październiku 2023.

Najgłębiej skrywane myśli

To 10 utworów, których tytuły (jak np. „Dźwiękczynienie” czy „Robaczewski”) to przykłady gier słownych, które Spięty z powodzeniem stosuje. Tym razem artysta odpowiada nie tylko za wokal i teksty, ale również za gitarę i samplery.

Jednym z najbardziej poruszających utworów na tym albumie jest „Pan Piotruś Pan”. „To najsubtelniej napisany erotyk, pełen szczerości, wdzięczności, ale i niewymówionego wstydu” – napisał na łamach portalu SztukMix Błażej Obiała. Według niego „Heartcore” to bardzo dobra płyta. „Warstwa liryczna na tym albumie to naprawdę sztuka wysokich lotów, nierzadko gorzka i cierpka w treści jak sok z aronii, ale jednocześnie prezentująca dojrzałość i silną potrzebę uwidocznienia najgłębiej skrywanych myśli Spiętego”.

Doświadczeni muzycy w zespole

Płyta zbiera przeważnie bardzo pozytywne recenzje, a jak brzmi na żywo będzie można się przekonać już w sobotę, 24 lutego, podczas koncertu Spiętego w DK Słowianin w Szczecinie. W repertuarze będą dominować utwory z nowego krążka, ale z pewnością nie zabraknie kilku kompozycji z wcześniejszych płyt (takich jak „Ma Czar Karma”). Obok Spiętego na scenie zobaczymy uznanych muzyków sceny niezależnej. To Bartek Kapsa (znany choćby z grupy Something Like Elvis) na perkusji, Mikołaj „Anton” Zieliński (znany z zespołu Jaava) na basie oraz Patryk Kraśniewski (Vavamuffin) – klawisze.

Wyprzedane występy

Takie „towarzystwo” to gwarancja energetycznego, emocjonującego wieczoru. Dobrze o tym wiedzą fani Spiętego, ponieważ część koncertów w ramach zimowo-wiosennej trasy po Polsce, została już wyprzedana. Bilety do „Słowianina” jeszcze są dostępne, ale warto pospieszyć się z ich zakupem.

https://slowianin.org/event/koncert-spiety/