Od 2008 roku żaden Polak nie wygrał szczecińskiego Turnieju Tenorów. Czy ta bessa  zostanie przerwana podczas tegorocznej, piętnastej edycji imprezy ? Przekonamy się  o tym w najbliższą sobotę (29.06) w Teatrze Letnim. Wczoraj w foyer hali  Opery uroczyście wylosowano kolejność uczestników turnieju.
W ubiegłym roku zwycięstwo wyśpiewał sobie  Koreańczyk  Ji-Woon Kim.  W sobotę na  scenie wystąpi  ośmiu śpiewaków, a rywalizację rozpocznie Mateusz Myrlak. Poza nim zaprezentują się też Irakli Murjikneli z Gruzji, Tomasz Tracz, Wojciech Sokolnicki,Łukasz Załęski,  Mikołaj Adamczak, Theodore Chletsos (Stany Zjednoczone), Federico Lepre (Wlochy).
 
Orkiestrą Opery na Zamku  dyrygował będzie  Vladimir Kiradjiev (urodzony w Bułgarii,  od ponad 20 lat mieszkający w Wiedniu, współpracujący z wieloma orkiestrami i teatrami w Europie). To on  obejmie funkcję gościnnego pierwszego dyrygenta w Operze na Zamku w zbliżającym się sezonie.
 
Zawsze atrakcją każdego turniejyu  są  także osoby konferansjerów. Sobotni koncert poprowadzą: Andrzej Wątorski  oraz znana aktorka Anna Dereszowska. Reżyserem wieczoru jest Dariusz Taraszkiewicz, który w październiku przywiezie do Szczecina swój spektakl „Kallas”" (na postawie  sztuki Marcina Szczygielskiego) o Kalinie Jędrusik i Wioletcie Villas.
 
Theodore Clestos, amerykański śpiewak, który jest w Polsce po raz drugi (wcześniej prezentował się w roli Pinkertona w "Madama Buterfly"w Operze w Bydgoszczy)  powiedział m.in.: "to duże wyzwanie dla niego, ale cieszy się z udziału w takich zawodach. „Pozostali śpiwacy to nie są dla mnie konkurenci, a przyjaciele”.
 
Frederico Lopre, który wykona arię Tioni z I aktu opery "Córka pułku" Donizettiego ma pewną przewagę nad pozostałymi konkurentami gdyż jak powiedział może oddać emocje i sens każdego słowa w swoim rodzimym języku, ale szanse są mimo wszystko wyrównane gdyż wszyscy wokaliści reprezentują rówie dobry poziom techniczny.
 
Jak co roku widzowie będą głosowali na najlepszego za pomocą róż. Kto otrzyma ich najwięcej  ten zdobędzie nagrodę publiczności i zostanie pasowany na rycerza.  Bilety na  Turniej są jeszcze dostępne m.in. w kasie Opery.