W ponad 20 szczecińskich restauracjach za trzydaniowy posiłek zapłacimy tylko 39 zł. Już w kwietniu w naszym mieście odbędzie się festiwal restauracji Restaurant Week. 10 marca rusza oficjalna rezerwacja stolików.
Restaurant Week rozpocznie się 1 kwietnia, a zakończy 10 kwietnia. Weźmie w nim udział kilkanaście szczecińskich restauracji, które przygotują specjalne festiwalowe menu. Każda zaserwuje trzydaniowy posiłek – przystawkę, danie główne i deser – w dwóch wariantach do wyboru. Za całość klienci zapłacą 39 zł.

W Szczecinie w ramach festiwalu w okazyjnej cenie będzie można zjeść m.in. w restauracjach: Avanti, Bohema, Bombay, Buddha Thai & Fusion Restaurant, Cafe Popularna | klubokawiarnia & restauracja, Clou, Dzika Gęś, Na Kuncu Korytarza, Nowy Browar, Public Fontanny, Spiżarnia Szczecińska, Stara Rzeźnia, Vincent, Virga - Nastrojowa Restauracja w Szczecinie, Z drugiej strony lustra, Tokyo Sushi’n’Grill.

Stolik w wybranej restauracji na określony dzień i godzinę będzie można zarezerwować na stronie www.restaurantweek.pl. Oficjalna rezerwacja rusza w czwartek, 10 marca (dziś jest to możliwe dla osób, które zakupiły kody umożliwiające wcześniejszą rezerwację). Na stronie www.restaurantweek.pl znajdziemy też opis festiwalowego menu.

Restaurat Week to festiwal restauracji w całej Polsce. Od 1 do 10 kwietnia w okazyjnej cenie będzie można zjeść również w najlepszych lokalach w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście, Krakowie, Łodzi, Katowicach i Lublinie. Tematem przewodnim najbliższego festiwalu jest "Kwitnąca scena restauracyjna". Impreza odbywa się od 2014 roku. Będzie to już szósta edycja.