18 maja czeka wszystkich fanów niekonwencjonalnych dźwięków ciekawy koncert zorganizowany pod szyldem „Neurocity Live” w „Kontrastach”. Sulphur, vocalista zespołu Cruentus ( głównego sprawcy tego wydarzenia) odpowiedział naszemu współpracownikowi na kilka pytań na temat swojej grupy, szczecińskiej sceny metalowej oraz oczywiście zbliżającej się imprezy.
Radi:Zespół Cruentus powstał w 2000 roku i przez ten czas nastąpiło kilka zmian w jego składzie, a przede wszystkim styl grupy uległ przemianie – od black metalu do industrial metalcore`a, (takie określenie widnieje w bio zespołu). Czy to co obecnie gra zespół satysfakcjonuje Was jako muzyków czy nadal poszukujecie i eksplorujecie nowe rejony muzyczne ?

Sulphur: Witam! Sądzę że tak naprawdę żaden prawdziwy muzyk czy artysta nigdy nie może zatrzymać się w miejscu, zawsze będzie chciał eksplorować nowe rejony. Myślę że tylko taka właśnie sztuka ma jakąś wartość i sens, sztuka która ewoluuje. A odnośnie nas samych to tematyka w której teraz się znajdujemy jest czymś co najbardziej odpowiada nam na ten moment w naszych muzycznych poszukiwaniach. Wydaje mi się że zostaniemy w tym klimacie nieco dłużej :) Tak, jak najbardziej jesteśmy usatysfakcjonowani z obecnego „kształtu” naszej twórczości.

Gdzie była nagrywana ostania płyta zespołu „Event Horizon”? Kto ją wydał ?
Płyta została zarejestrowana w Selani Studio w Olsztynie pod okiem Szymona Czecha. Wydawcą byliśmy my sami. Wprawdzie podjęliśmy na pewien okres współpracę z małą niezależną 22 Records, ale ich udział ograniczył się tylko do niewielkiej promocji i częściowej dystrybucji. Na chwilę obecna nie jesteśmy związani z żadnym wydawcą.

NEURO CITY LIVE to nie tylko cykl imprez przedstawiających ciekawe zespoły metalowe, ale rodzaj agendy, która promuje najwartościowsze grupy z tego gatunku. Jakie działania podejmujecie
Cóż działania są dosyć proste, staramy się rozglądać za zespołami mającymi do zaprezentowania muzykę która nie jest mocno promowana a naszym zdaniem na to zasługuje. Zespoły odważne i niekonwencjonalne na pewno mogą liczyć na nasze wsparcie. Naturalnie „wysoka jakość” tego co tworzą owe zespoły jest jednym z podstawowych wyznaczników przy ich doborze.

Już niedługo, bo 18 maja odbędzie się impreza z tego cyklu, na której obok Cruentusa pojawią się jeszcze trzy inne zespoły. Wydaje się, że spośród zaproszonych gości ciekawym wydarzeniem będzie występ niemieckiego Karras ... Powiedz kilka słów o tym dlaczego warto zajrzeć tego dnia do „Kontrastów”

No myślę że powodów jest co najmniej kilka. Przede wszystkim zespoły, wspomniany KARRAS jest prócz muzyki atrakcją ze względu na swój skład bo musisz przyznać iż nie jest codziennością to że tak brutalna muzykę wykonują same kobiety i to z niezłym skutkiem. K2 również stanowi ciekawostkę, zarówno muzycznie jak i wizualnie odbiegają trochę od tego co można zazwyczaj zobaczyć na metalowych koncertach. Muzyka CRUENTUS natomiast stanowi dosyć niecodzienną mieszankę stylistyczną. To co łączy wszystkie te grupy to fakt, że każda z nich na scenie prezentuje się bardzo energicznie Ja w imieniu całego CRUENTUS mogę z tego miejsca obiecać że nie będziemy się „cackać” i będzie bardzo gorąco ...
Dodatkowo przy wejściu dla pierwszych 100 osób które zakupią bilet będziemy dodawać debiut CRUENTUS „Event Horizon” i smycze „Riff”, naturalnie za free ...


Zważywszy, że w Szczecinie gra dość dużo zespołów metalowych można chyba stwierdzić, że gatunek ten wciąż ma wielu odbiorców. Czy zespoły te tworzą coś w rodzaju szczecińskiej sceny czy jednak są zbyt rozproszone by użyć takiego określenia?

Hm, myślę że można by tu zaryzykować i użyć określenie „scena” bo trochę tych zespołów tutaj mamy. Natomiast jest to raczej raczkująca scena, powoli widać że jest coraz więcej organizowanych małych klubowych koncertów, a to za sprawą tego że chyba ten pewien koncertowy „nieurodzaj” który był podyktowany słaba frekwencją zaczyna się kończyć. Ludzie coraz chętniej chodzą na koncerty i to nie tylko te duże. Głównie jest to zasługa nowego pokolenia fanów mocnej muzyki, oni mają inne podejście, są ponad muzycznymi podziałami, nie ograniczają się tylko do jednej stylistyki i przede wszystkim pragną dobrej zabawy i jeżeli ktoś jest w stanie im to zaoferować to jest to przez nich doceniane.

Jakie są tegoroczne plany Cruentusa ?
Na ten moment zajmujemy się produkcją singla który będzie dawał przedsmak nowej płyty.
Nie wiemy jeszcze czy będzie wydany w normalnej formie czy posłuży tylko od promocji w mediach. Następnie mamy zamiar zarejestrować drugi pełny album który będzie zatytułowany „Neurocity Agenda”. Materiał na niego mamy już gotowy, na najbliższym koncercie w Szczecinie zagramy 4 nowe utwory które znajdą się na tej płycie. Później jak wszystko potoczy się zgodnie z planem chcemy nakręcić teledysk do jednego z utworów który znajdzie się na nowej płycie. No i jak zawsze starać się koncertować jak najwięcej.

Dziękuję za rozmowę.
Ja również dziękuję Ci za wywiad. Pozdrawiam wszystkich czytelników i gorąco zapraszam na NEUROCITY LIVE 18.05.2007 do klubu Kontrasty gdzie będziecie mogli zobaczyć CRUENTUS na żywo i ocenić jak nowy materiał prezentuje się w warunkach koncertowych.