22 150 osób odwiedziło Fabrykę Wody od dnia otwarcia 1 czerwca (dane z 18 czerwca). To oznacza, że szczeciński park wodny przyjmował dziennie średnio 1230 gości. Należy zauważyć, że zdecydowanie większym zainteresowaniem kompleks cieszył się w weekendy niż w tygodniu. Doniesienia czytelników portalu wSzczecinie.pl o niskiej frekwencji w szczecińskim aquaparku potwierdza odpowiedź sekretarza miasta na interpelację radnych Koalicji Obywatelskiej.

Wiemy, ile dokładnie osób odwiedziło Fabrykę Wody

„Spodziewałem się korków, kolejek i ogromnego zainteresowania, a w czwartek po południu nie miałem problemów z zaparkowaniem na parkingu przed kąpieliskiem, nie było też kolejek do szatni czy przebieralni. Czy ten obiekt na siebie zarobi? Działa od kilku dni, a ludzi było tyle, że można było odnieść wrażenie, że jest pustawo” – taką wiadomość otrzymała redakcja portalu wSzczecinie.pl w ubiegłym tygodniu. Jednocześnie nasz czytelnik dodał, że kilka dni wcześniej odwiedził saunarium i tam frekwencja była bardzo duża, a na niektóre seanse saunowe trzeba było czekać w długiej kolejce. 

Interpelację w sprawie funkcjonowania Fabryki Wody przygotowali radni Koalicji Obywatelskiej Zuzanna Jeleniewska oraz Wojciech Dorżynkiewicz. Odpowiedzi udzielił sekretarz miasta Ryszard Słoka.

„Od dnia 1 czerwca 2024 Fabrykę Wody odwiedziło łącznie 22 150 mieszkańców, co daje średnią wynoszącą ok. 1230 osób dziennie. Zauważalny jest systematyczny wzrost liczby klientów, przy czym największe obłożenie przypada na okres weekendowy (dane na dzień 18.06.2024 r.). Łączne wpływy z biletów wyniosły 1,281 miliona złotych brutto” – informuje Ryszard Słoka, sekretarz miasta. „Mając na uwadze komfort, bezpieczeństwo oraz potrzeby klientów na bieżąco usprawniane są usługi oferowane przez Fabrykę Wody. Zwiększono temperaturę wody w niektórych nieckach basenowych zgodnie z sugestiami klientów. Incydentalna niedostępność wybranych atrakcji basenowych wynika z konieczności wykonania prac serwisowych”.

Termy w Poznaniu rocznie odwiedza milion osób, a park wody we Wrocławiu – 2 miliony

Statystyki z Fabryki Wody nie napawają optymizmem. Dla porównania, Termy Maltańskie w Poznaniu rocznie odwiedza około miliona klientów. W 2023 roku aquapark we Wrocławiu pochwalił się rekordową frekwencją – 2 milionami klientów rocznie (taki wynik udało się osiągnąć 30 grudnia, czyli dosłownie rzutem na taśmę). W latach 2018–2019 wrocławski park wodny odwiedzało 1,7–1,8 miliona klientów.

– Fabryka Wody niedawno wystartowała, więc upłynęło zbyt mało czasu, aby wydawać osądy i przeprowadzać rzetelne analizy. W przypadku takich miejsc wiadomym jest, że liczba gości wzrasta wraz z czasem. Tak jest choćby z Morskim Centrum Nauki, ponieważ szkoły planują wyjazdy i wyjścia ze znacznym wyprzedzeniem. Fabryka Wody powinna może przeprowadzić dużą kampanię promocyjną w regionie, w części gorzowskiej województwa lubuskiego i niemieckiej Meklemburgii, bo informacja o otwarciu obiektu nie dotarła jeszcze do wszystkich mieszkańców – komentuje dla portalu wSzczecinie.pl radny Wojciech Dorżynkiewicz. – Mam nadzieję, że po zamknięciu pierwszego miesiąca działalności zaprosimy przedstawicieli Fabryki Wody na komisję i porozmawiamy o pierwszych tygodniach działalności aquaparku – dodaje współautor interpelacji.

Fabryka Wody została otwarta 1 czerwca 2024 roku. Szczeciński park wodny składa się z części wodno-rozrywkowej, saunarium oraz tzw. edukatorium z interaktywną wystawą o wodzie. To jedna z największych inwestycji kubaturowych w naszym mieście.