O stworzonej przez dr. Gunthera von Hagensa wystawie BODY WORLDS jest głośno już od ćwierćwiecza. Prezentowane są na niej autentyczne ludzkie ciała, przekazane za zgodą dawców do Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. Wspólnie z instalacjami multimedialnymi, tworzą ekspozycję pozwalającą odkrywać tajemnice ludzkiej anatomii. Od 31 marca do 2 lipca 2023 r. będzie można je obejrzeć w Hanza Tower (piętro 2) przy al. Wyzwolenia 46.

Dr Gunther von Hagens jest twórcą metody plastynacji, dzięki której w ogóle mogła powstać tak oryginalna wystawa. Ekspozycja autorstwa słynnego anatoma już zapisała się w historii, stając się najliczniej odwiedzaną wystawą wszech czasów. Zobaczyło ją już łącznie ponad 50 mln osób! Wzbudza ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia.

„Ekspozycja przedstawia ciało nie tylko jako podstawę naszej fizycznej egzystencji, ale także jako zwierciadło naszego własnego stylu życia”

W Szczecinie zaprezentowana zostanie wersja wystawy pod nazwą BODY WORLDS & The Cycle of Life. To imponująca, edukacyjna prezentacja, przedstawiająca etapy cyklu życia człowieka. Zwiedzający będą mieli możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia. Składa się na nią ponad 160 eksponatów.

– Zwiedzający, patrząc na inne ludzkie ciało, odkrywają własne w zupełnie nowy sposób. Ekspozycja przedstawia ciało nie tylko jako podstawę naszej fizycznej egzystencji, ale także jako zwierciadło naszego własnego stylu życia. Cokolwiek robimy lub czego nie robimy, to co jemy, jak i czy ćwiczymy - wszystko ma na nas fizyczny wpływ, zarówno pozytywny, jak i negatywny – mówi dr Angelina Whalley, kurator wystawy, która jest odpowiedzialna, za jej treść, projekt oraz koncepcyjne planowanie.

„Wystawa jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich ciekawych ludzkiego ciała”

Ekspozycja przedstawia wyjątkowość ludzkiego życia. Wiedza zdobyta na wystawie wyostrza poczucie własnej bezbronności oraz wartości własnego zdrowia, jednocześnie ucząc jak lepiej dbać o siebie. Ogromny nacisk kładzie na edukację. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich i uczelni wyższych będą mieli rzadką okazję, by zobaczyć w rzeczywistości to, co widzieli do tej pory tylko w podręcznikach anatomii.

Wartość edukacyjna projektu została bardzo wysoko oceniona przez wiele instytucji naukowych z całego świata, zdobywając ogromną popularność na każdym kontynencie. Metoda plastynacji oraz stworzenie wystawy BODY WORLDS sprawiły, że wiedza dotycząca anatomii, kiedyś przeznaczona wyłącznie dla lekarzy i personelu medycznego, teraz stała się dostępna dla każdego.

– Wystawa jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich ciekawych ludzkiego ciała – bez względu na wiek. Mam tutaj na myśli zarówno dzieci w wieku szkolnym, licealistów, jak i studentów, a także osoby dojrzałe. Każdy znajdzie coś dla siebie – edukację, czy refleksję nad kondycją naszego zdrowia – mówi Colleen Schultz, kierownik oświaty z Children’s Health Education.

Wszystko zaczęło się w 1995 roku w Tokio

Bezprecedensowy sukces BODY WORLDS opiera się na przełomowym procesie plastynacji dr. Gunthera von Hagensa – metodzie konserwacji tkanki anatomicznej wynalezionej przez tego lekarza i anatoma w 1977 r. na Uniwersytecie w Heidelbergu. Dopracowanie tej technologii zajęło mu wiele lat.

Pierwotnie plastynacja miała służyć wyłącznie środowisku naukowemu oraz zaawansowanej edukacji. Jednak kiedy dr von Hagens po raz pierwszy zaprezentował swoje plastynaty publiczności w Narodowym Muzeum Nauki w Tokio, w 1995 r., nie mógł przewidzieć medialnego szumu oraz rewolucji którą wywołał jego wynalazek: „Nie doceniłem jak duży będzie to sukces” – powiedział wówczas.

Od tego czasu dr von Hagens poświęca swój czas edukując społeczeństwo w tematyce ludzkiego ciała. Za swoją pracę otrzymał wiele wyróżnień od renomowanych instytucji, w tym nagrodę za całokształt pracy naukowej - za znaczący wkład w publiczne zrozumienie nauki od stowarzyszenia ASTC (Association of Science and Technology Centres), które zrzesza ponad 650 instytucji naukowych.

Na wystawie był nawet słynny James Bond

Ogólnoświatowy sukces BODY WORLDS potwierdza również uznanie gwiazd światowego formatu. Do grona zachwyconych widzów należą m.in.: Demi Moore, Andre Agassi, Tina Turner, Jean-Paul Gaultier, Gary Oldman, Steffi Graf, Dustin Hoffman, Tony Hawk czy Nicole Kidman. To między innymi na wystawie BODY WORLDS rozgrywa się jedna z kluczowych akcji filmu o przygodach brytyjskiego agenta służb specjalnych Jamesa Bonda - Casino Royale.

Bilety na szczecińską wystawę BODY WORLDS zaczynają się od 35 zł. Dostępne są na stronie: https://szczecin.bodyworlds.pl/.