Helikopter rozbija się przy lądowaniu. Maszynę szybko ogarniają płomienie. Strażacy muszą opanować pożar i ewakuować poszkodowanych. To jeden ze scenariuszy ćwiczeń na Poligonie Pożarowym Fire Field zbudowanym przez Vulcan Training & Consultancy na postoczniowym terenie przy ul. Druckiego-Lubeckiego. W czwartek po raz pierwszy zaprezentowano jakie możliwości daje.

Pokaz był częścią obchodów 5-lecia centrum treningowego, które prowadzi szkolenia dla pracowników branży Oil & Gas (platform wiertniczych) oraz Wind Energy (morskich oraz lądowych elektrowni wiatrowych). Za hotelem Vulcan, u zbiegu ulic Druckiego-Lubeckiego i Ludowej, wybudowano m.in. specjalny basen, w którym zatapiany jest symulator helikoptera, by nauczyć kursantów sprawnego uwalniania się z takiej pułapki.

Teraz infrastruktura szkoleniowa została rozwinięta o poligon pożarowy. Tak złożona infrastruktura tego typu dostępna była wcześniej dla kursantów najbliżej w Amsterdamie. Najbardziej efektownym elementem poligonu jest symulator helikoptera umieszczony na prawdziwym helidecku, czyli specjalnym lądowisku znanym ze statków oraz platform wiertniczych. Umożliwia realizowanie wielu scenariuszy akcji ratunkowych realistycznie imitujących warunki na statku czy platformie wiertniczej.

Ćwiczenia praktyczne odbywać się będą również w zlokalizowanej tuż obok dawnej stoczniowej przepompowni. Budynek przeszedł renowację, odnowiono instalację z lat 70. XX wieku. Dokładnie wypiaskowano i pomalowano plątaninę rur oraz zaworów. Podczas szkoleń staną się dla kursantów prawdziwym labiryntem, zwłaszcza gdy do pomieszczenia zostanie wpuszczony gęsty dym kosmetyczny.

Na potrzeby centrum treningowego odnowiono też szereg 13 garaży, które służyły kiedyś do ładowania wózków akumulatorowych. Przebito się przez nie korytarzem, by stworzyć jeden budynek z salami szkoleniowymi i częścią socjalną z prysznicami. Zachowano i odnowiono starą cegłę.

Vulcan Training & Consultancy jest jedynym centrum treningowym w Polsce, które spełnia najsurowsze normy OPITO w 16 obszarach akredytacyjnych. Do centrum przy ul. Druckiego-Lubeckiego przyjeżdżają kursanci z całego świata.