O czym bzyczą pszczoły, a o czym muchy? W jaki sposób echo namieszało w lesie? Dlaczego jedno zwierzątko oskarża drugie o kradzież? Teatr Lalek Pleciuga przygotowuje premierę dla najmłodszych dzieci. Będzie to muzyczna i arcyzabawna opowieść o dźwiękach natury, cykliczności i niezwykłości świata w skali mikro.

Już pod koniec maja Pleciuga zaprosi na swoją ostatnią premierę w tym sezonie artystycznym. Tym razem będzie to muzyczna propozycja dla dzieci, która zabierze maluchy do świata przyrody. Na „Orkiestrę świata, czyli bajki leśnej szajki” teatr lalek zaprasza w niedzielę, 29 maja, o godzinie 17.

Jak wiele świat przyrody ma nam do powiedzenia? „Teksty zachęcają do głośnego czytania”

Spektakl „Orkiestra świata, czyli bajki leśnej szajki” powstał na podstawie książki autorstwa Moniki Mrozińskiej, wydanej przez Pleciugę wraz z Wydawnictwem Wolno i bogato ilustrowanej przez Katarzynę Walentynowicz.

– Książka opowiada o tym, by wsłuchać się w świat, by wyjść z telefonu, rozkojarzenia, a usłyszeć śpiew ptaków, szum wiatru i zachwycić się światem – mówi Mrozińska. – To zbiór wierszy osadzonych w przyrodniczych mikroświatkach dziejących się na przestrzeni całego roku. Całość tworzy muzyczny kalendarz, teksty są pełne onomatopei, są rytmiczne, przez co zachęcają do głośnego czytania. Wystarczyło, że część tekstów zapętliłam, dopisałam łączniki i dramaturgicznie się to nieźle ułożyło.

– Myślę, że to świetnie zdarzenie, że spektakl ma swoja kontynuację i przełożenie na książkę, tak na dobrą sprawę od książki się zaczyna, bo będzie ją można zabrać za sobą. Myślę, że to nie tylko świetny prezent po spektaklu, ale i w tej perspektywie i wakacji. Teksty są dobrze napisane, powiedziałbym w dobrze przerobionej szkole Brzechwy, Tuwima i Ficowskiego. To się bardzo dobrze czyta – przyznaje Jarosław Borowiec z Wydawnictwa Wolno.

Z muzycznego przedstawienia każdy wyciągnie coś dla siebie. „Piosenki autorskie dla dzieci to duża siła tego spektaklu”

Książkę będzie można zakupić podczas premiery spektaklu, który reżyseruje Przemysław Żmiejko.

– Chcemy zrobić to, co robi książki, czyli wpływać na wyobraźnię. Poprzez ruch, muzykę staramy się zainteresować widzów, zarówno małe dzieci, jak i dorosłych, by każdy wyciągnął coś dla siebie – mówi reżyser.

– Ciekawym pomysłem wydało nam się stworzenie piosenki autorskiej dla dzieci. Wydaje mi się, że to duża siła i moc tego spektaklu – mówi Tomasz Lewandowski, dyrektor Teatru Lalek Pleciuga i zarazem kompozytor muzyki do spektaklu. – Ciekawe będzie też to zetknięcie dzieci z muzyką na żywo.

Na scenie zobaczymy m.in. Pawła Rozmarynowskiego na basie, Michała Starkiewicza na gitarze czy samego Tomasza Lewandowskiego na pianinie.

– Muzyka jest nieoczywista, zrobiona z szacunkiem dla dziecka. Wpada w ucho, ale nie robi tego w banalny sposób – dopowiada Mrozińska.

Prapremiera spektaklu „Orkiestra świata, czyli bajki leśnej szajki” już w niedzielę, 29 maja, o godzinie 17. Wtedy też będzie można kupić książkę Mrozińskiej, której ogólnopolska premiera to perspektywa czerwca. Wtedy trafi do najlepszych księgarni stacjonarnych i największych dystrybutorów książkowych.