Trwa sesja Rady Miasta. Radni zajmują się m.in. przyszłością kina Pionier, ewentualnym powiększeniem ośrodka rehabilitacji zwierząt w Wielgowie i wystawieniem na sprzedaż działki z budynkiem socjalnym przy ul. Kaszubskiej. Przebieg obrad relacjonujemy na żywo.
Na żywo
Koniec obrad
To była błyskawiczna sesja. Radni uporali się z wszystkimi punktami obrad w ok. półtorej godziny. Na pewno wpływ na to miała niewielka liczba zgłoszonych projektów uchwał, a także fakt, że wiele z nich przyjęto bez dyskusji.
Następna sesja Rady Miasta odbędzie się 27 czerwca.
Nowi patroni szczecińskich skwerów i parku
Radni podjęli szereg uchwał dotyczących nazewnictwa ulic, skwerów i parku. Patronem parku u zbiegu ulic Chopina i Krasińskiego zostanie Antoni Kadziak, zasłużony działacz demokratycznego podziemia w czasach PRL. Skwer przy ul. Mickiewicza (między Sienkiewicza a Waryńskiego) będzie upamiętniał Romana Kużaka, ofiarę Grudnia '70. Skwer w Wielgowie będzie poświęcony pamięci ks. Jacka Kochańskiego, który przez lata pełnił posługę w miejscowym kościele. Będą też nowe nazwy ulic: Dereniowa, Choinkowa (obie na osiedlu Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce) oraz Cytrynowa (Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo).
Szykują się duże zmiany w budżecie
Skarbnik miasta Dorota Pudło-Żylińska zapowiedziała „duże zmiany w budżecie miasta”. Powodem ma być spółka Tramwaje Szczecińskie, która generuje miesięcznie około 3 milionów złotych strat.
„Koszt ten przełoży się bezpośrednio na funkcjonowanie przewozów tramwajowych. Wzrosty kosztów operacyjnych, czyli energii i związane z wynagrodzeniem, powoduje że spółka generuje średnio miesięcznie ponad 3 miliony złotych straty na działalności operacyjnej. W skali roku to ponad 36 milionów złotych, które będziemy musieli zabezpieczyć, aby spółka funkcjonowała do końca roku” - poinformowała.
Obecnie Tramwaje Szczecinie korzystają z rządowej stawki na energię elektryczną, która wynosi 785 złotych za Megawatogodzinę. W zeszłym roku było to około 342 złotych.
W Szczecinie stanie pomnik Polski Walczącej
Radni jednogłośnie zgodzili się, aby na terenie urzędu wojewódzkiego (od strony ul. Szczerbcowej) można było wznieść pomnik Polski Walczącej. To inicjatywa wojewody. Pomnik zaprojektowano w formie kamiennej kotwicy Polski Walczącej z orłem w koronie.
Będzie miejscowy plan dla Kina Kosmos i Kina Pionier
Bez dyskusji prawie wszyscy radni zgodzili się na sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Śródmieście – Zachód, Małkowskiego, Kosmos”. Z pomocą dokumentu, miasto chce zablokować możliwość prowadzenia w budynkach Pioniera i Kina Kosmos działalności innej niż kulturalna. Plan dopuści możliwe przekształcenia zabudowy i zagospodarowania dla tych obiektów, ale wyłącznie w ramach wskazanych funkcji. Celem jest ponadto stworzenie warunków planistycznych dla ochrony fragmentu XIX-wiecznego układu przestrzennego Śródmieścia.
Od głosu wstrzymała się niezrzeszona radna Edyta Łongiewska-Wijas.
Kolejne miejskie nieruchomości na sprzedaż
Bez dyskusji radni przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu nieruchomości zabudowanych położonych przy ulicy Kaszubskiej 30, 30a oraz Gromadzkiej 8.
Nowy plan miejscowy dla Krzekowa
Radni przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Krzekowo-Żyzna-Szeroka 3”. „Za” opowiedzieli się rajcy Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Samorządowej. Od głosu wstrzymali się radni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Awantura z radnym Marcinem Pawlickim
Kilka minut przed rozpoczęciem sesji przewodniczący Klubu Prawa i Sprawiedliwości Marcin Pawlicki został zasypany niewygodnymi pytaniami o swoje zarobki w Enei. W pośpiechu zrywał plakaty ze swoim wizerunkiem i wypisanymi rocznymi zarobkami.
„Kłamiecie w mediach, jesteście stacją, która hejtuje wszystkich. Dajcie mi wypełniać mandat radnego, proszę się odsunąć, zaraz zaczynamy sesję” – krzyczał zdenerwowany do dziennikarza stacji TVN.
„Dlaczego mieszkańcy płacą tak wysokie rachunki za prąd, a pan tyle zarabia? To jest wstyd.” – pytał Stanisław Kaup z młodzieżówki Platformy Obywatelskiej.
"Mam kwalifikacje i wykształcenie, nie mam co do tego wątpliwości. Może powiecie coś o Gramatyce (Poseł Polski 2050, zarobił pół miliona złotych za dwa miesiące pracy w Tauronie - red.)" - kontraargumentował radny Pawlicki.
Przerwa w obradach
Po kilku minutach od rozpoczęcia sesji, przewodniczący Klubu Koalicji Obywatelskiej Łukasz Tyszler zawnioskował o przerwę. Obrady mają zostać wznowione około godziny 10:30.
Komentarze
2