Na parkingu Kaskady czy dziedzińcu Zamku? Gdzie w tym roku obejrzymy filmy na świeżym powietrzu?

Wraz z początkiem lata, którego notabene pierwszy dzień mamy dzisiaj (21 czerwca), mieszkańcy Szczecina będą mogli wybrać się na filmowe seanse w plenerze.

Nocą na Zamku...

Tradycyjnie na Zamku Książąt Pomorskich w wakacje ruszają Zamkowe Noce Filmowe. We wtorki i czwartki o godz. 22:00 filmy będą wyświetlane na małym dziedzińcu.

Pierwsza projekcja odbędzie się już we wtorek, 1 lipca. Zostaną wówczas pokazane „Pomorskie iluzje”, film dokumentalny koprodukowany przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.

Obraz opowiada o trzech mężczyznach, próbujących odnaleźć swoje miejsce w życiu. Pierwszym z nich jest emerytowany pilot helikoptera, Amerykanin, Mark Buller, który po służbie w Niemczech osiedlił się w nadbałtyckim miasteczku Darłowie, aby znaleźć tam dom dla swojej ciągle rosnącej kolekcji pojazdów wojskowych i wreszcie znaleźć ostatni brakujący element – żonę. Prawą ręką i jednocześnie wielbicielem Amerykanina staje się młody Michał Niewczas, albo po prostu „Mike", jak woli być nazywany. Bardzo angażuje się w pomoc w zrealizowaniu jego wymarzonej emerytury. Trzecim mężczyzną jest natomiast 82-letni lokalny iluzjonista Jan Konstantynow, który mieszka na drugim końcu miasta i wcale nie planuje emerytury, ale dalej walczy o pozostanie na scenie, gdzie czarował publiczność przez niemal pół wieku. 


Oprócz tego w lipcu podczas Zamkowych Nocy Filmowych będzie można obejrzeć m.in.: „Balzaka i małą Chinkę”, „Dokąd teraz?”, „Rzymską opowieść”, „Whisky dla aniołów”. Filmy będą wyświetlane w ramach cyklu „Filmowe wakacje dookoła świata", a każda projekcja zostanie poprzedzona krótkim filmem animowanym, tematycznie związanym z pełnometrażową produkcją, oraz animacją pt. „Furorius" w reżyserii Dagmary Pochyłki, koprodukowaną przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film. Cały program można znaleźć tutaj

Oczywiście wstęp na wszystkie seanse Zamkowych Nocy Filmowych jest wolny.

… albo na parkingu

Na „Kino pod chmurką” w tym roku zaprasza również Galeria Kaskada. Filmy pod gołym niebem będzie można oglądać w każdą wakacyjną sobotę, leżąc na leżakach na poziomie P3 parkingu samochodowego Galerii. W lipcu projekcje zaplanowano na godzinę 21:30, w sierpniu rozpoczną się pół godziny wcześniej.

W ramach „Kina pod chmurką” w Galerii Kaskada zostaną wyświetlone m.in.: „Bilet na księżyc”, „Ja, Frankenstein”, „Kamerdyner”, „Blue Jasmine” czy „Układ zamknięty”. Pierwszy seans już w sobotę, 5 lipca. Wstęp jest wolny, a dodatkowo widzowie nie płacą za parking. W razie niepogody projekcje zostaną przeniesione na pasaż handlowy na poziomie +1. Program znajduje się tutaj

Warto też śledzić na Facebooku fanpage Dziedziniec | Kino Letnie & Bar, na którym umieszczane są informacje o różnorodnych projekcjach filmowych, odbywajacych się również na Dziedzińcu Muzem Narodowego w Szczecinie przy ul. Staromłyńskiej 27 (wejście przez bramę od pl. Żołnierza Polskiego).

Nie można też zapomnieć o Dąbskich Wieczorach Filmowych, podczas których przez 4 dni będzie można oglądać filmy na plaży nad Jeziorem Dąbie. W tym roku DWF odbędą się w dniach 24- 27 lipca.

Zobacz też: Dąbskie Wieczory Filmowe 2014 - program