W poniedziałek, 3 marca, kontrolerzy ZDiTM po raz pierwszy wsiądą do tramwajów i autobusów z kamerami nasobnymi.

Wcześniej zapowiadano, że rejestrowanie kontroli wejdzie w życie z początkiem marca. Teraz znamy konkretną datę.

– Kamery mają po pierwsze poprawić komfort kontrolujących, ale też kontrolowanych. Przez lata mieliśmy dyskusje, w jaki sposób zachowują się osoby kontrolowane. Mam nadzieję, ze to rozwiązanie trochę utemperuje zapędy jednej i drugiej strony. Pozwoli nam zwiększyć transparentność – tłumaczył Łukasz Kadłubowski, zastępca prezydenta Szczecina, w ostatnim programie „Studio wSzczecinie.pl”.

Podobne kamery nasobne noszą policjanci. O potrzebie wprowadzenia takiego rozwiązania dla szczecińskich kontrolerów zaczęto mówić w lipcu, po awanturze w autobusie linii 811. Podróżujący bez biletu pasażer nie chciał wówczas okazać dokumentu tożsamości, doszło do przepychanek.

– Pasażerowie mogą zapoznać się z zasadami przeprowadzania kontroli, które dostępne są na stronie internetowej ZDiTM w zakładce monitoring wizyjny (https://www.zditm.szczecin.pl/pl/zditm/monitoring-wizyjny) – informuje Kacper Reszczyński z ZDiTM.

W Szczecinie pracuje obecnie około 30 kontrolerów biletowych, ale wciąż jest ich zbyt mało. ZDiTM cały czas poszukuje nowych kandydatów.