Zamkowe Noce Filmowe będą gościć na dziedzińcu zamku przez całe wakacje. W sumie zostanie zaprezentowanych 19 produkcji, w tym wiele nagrodzonych na najważniejszych festiwalach.

Zamek Książąt Pomorskich po raz kolejny zaprasza mieszkańców na filmową ucztę. Ponownie na zamkowych dziedzińcu będzie można obejrzeć prawdziwe kinowe rarytasy, dopiero nagrodzone tytuły, jak i te, którym przez kilka lat udało się już zdobyć wiele cennych wyróżnień.

– Na okres wakacji przenosimy się z sali kina Zamek na Dziedziniec Menniczy Zamku Książąt Pomorskich i jest to już wieloletnia tradycja naszych Zamkowych Nocy Filmowych. Po ciężkim czasie pandemii, powracamy do formuły bezpłatnych seansów i mamy nadzieję, że w przestrzeni Zamku nasze propozycje spotkają się z zainteresowaniem publiczności i sprawią wiele filmowej satysfakcji – mówi Beata Bogusławska z kina Zamek w Szczecinie.

4 bloki tematyczne, 19 filmów. „Gwarantujemy, że każda z tych propozycji to filmowe wydarzenia wysokiej jakości”

Tegoroczne Zamkowe Noce Filmowe zostały podzielone na cztery bloki tematyczne, aby nieco ułatwić poruszanie się w tym bogatym programie. W lipcu filmowe propozycje zgromadzone zostały w cyklach: „Komedia z Klasą” i „Amerykańskie Kino Niezależne”. W sierpniu filmy pokazywane będą w zestawach zatytułowanych „Z dreszczem” i „Festiwalowe Przeboje”. Wraz z propozycjami na otwarcie i zamknięcie Zamkowych Nocy Filmowych będzie to 19 propozycji kina autorskiego z całego świata.

– Chcemy utrzymać w plenerze ten niepowtarzalny charakter seansów z kina Zamek, które w ostatnich miesiącach cieszyły się tak dużym zainteresowaniem widzów. Nasze plenerowe wybory to filmy ważne i poruszające, wyreżyserowane przez cenionych twórców, mające na koncie znaczące festiwalowe sukcesy i wiele nagród. Gwarantujemy, że każda z tych propozycji to filmowe wydarzenie wysokiej jakości, które zachęca do rozmowy po seansie – dodaje Krzysztof Spór z kina Zamek w Szczecinie.

Wśród komedii znajdzie się „Palm Springs” oraz francuska propozycja „Poznajmy się jeszcze raz”. W ramach amerykańskiego kina niezależnego widzowie zobaczą „Córkę” czy horror „Midsommar. W biały dzień”. Pojawi się również zdobywca Oscarów „Sound of Metal”. Filmy z dreszczem to chociażby polski „Wilkołak” Adriana Panka, „Nigdy cię tu nie było” z Joaquinem Pheonixem oraz znakomity kryminał z Australii zatytułowany „Susza”.

W ramach ostatniego bloku tematycznego będzie można zobaczyć m.in. filmy dokumentalne „Duch śniegów” i „Truflarze”, gorąco oklaskiwanego „Najgorszego człowieka na świecie”, zdobywcę wielu znaczących nagród „Parasite” oraz film tegorocznego laureata Złotej Palmy w Cannes, Rubena Ostlunda („The Square”).

Specjalne pokazy i ukłon w stronę ukraińskiej widowni

Zamkowe Noce Filmowe 2022 zainauguruje wydarzenie specjalne. 28 czerwca odbędzie się seans filmu Krzysztofa Kuźnickiego „Opowiem całemu światu”, wspartego przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film. Pokazowi towarzyszyć będzie występ Krystyny Pięty z zespołem, która jest bohaterką tego filmu.

Zamkowe Noce Filmowe zakończą się 1 września i tego dnia organizatorzy zaproszą widzów na Zamkowy Wieczór Historyczny oraz seans filmu „C’mon C’mon”. Ten seans, podobnie jak komedia „I tak cię kocham” w pierwszy lipcowy wtorek, prezentowane będą z polskimi i ukraińskimi napisami.

Repertuar:

INAUGURACJA ZAMKOWYCH NOCY FILMOWYCH

OPOWIEM CAŁEMU ŚWIATU

28 czerwca (wtorek), godz. 22:00


CYKL: KOMEDIA Z KLASĄ (5.07 – 14.07)

I TAK CIĘ KOCHAM

The Big Sick

5 lipca (wtorek), godz. 22:00

 

POZNAJMY SIĘ JESZCZE RAZ

La belle epoque

7 lipca (czwartek), godz. 22:00

 

PALM SPRINGS

12 lipca (wtorek), godz. 22:00

 

WESELNY TOAST

Le discours

14 lipca (czwartek), godz. 22:00


CYKL: AMERYKAŃSKIE KINO NIEZALEŻNE (19.07 – 28.07)

CÓRKA

The Lost Daughter

19 lipca (wtorek), godz. 22:00

 

MIDSOMMAR. W BIAŁY DZIEŃ

Midsommar

21 lipca (czwartek), godz. 22:00

 

SOUND OF METAL

26 lipca (wtorek), godz. 22:00

 

PATERSON

28 lipca (czwartek), godz. 22:00


CYKL: Z DRESZCZEM (2.08 – 11.08)

WILKOŁAK

2 sierpnia (wtorek), godz. 21:30

 

NIGDY CIĘ TU NIE BYŁO

You Were Never Really Here

4 sierpnia (czwartek), godz. 21:30

 

ZWIERZĘTA Tiere

9 sierpnia (wtorek), godz. 21:30

 

SUSZA

The Dry

11 sierpnia (czwartek), godz. 21:30


CYKL: FESTIWALOWE PRZEBOJE (16.08 – 30.08)

DUCH ŚNIEGÓW

La panthere des neiges

16 sierpnia (wtorek), godz. 21:30

 

PARASITE

18 sierpnia (czwartek), godz. 21:30

 

THE SQUARE

23 sierpnia (wtorek), godz. 21:30

 

TRUFLARZE

The Truffle Hunters

25 sierpnia (czwartek), godz. 21:30

 

NAJGORSZY CZŁOWIEK NA ŚWIECIE

Verdens verste menneske

30 sierpnia (wtorek), godz. 21:30

 

HIT NA ZAKOŃCZENIE ZAMKOWYCH NOCY FILMOWYCH 2022

ZAMKOWY WIECZÓR HISTORYCZNY

1 września (czwartek), godz. 19:00

 

C'MON C'MON

1 września (czwartek), godz. 21:30