Pierwsza w Polsce inscenizacja tekstu tajemniczego Malcolma XD, poruszające dzieło wybitnej rumuńskiej reżyserki i spektakl dla… psiarzy. To tylko niektóre z propozycji Teatru Współczesnego w Szczecinie w najbliższym sezonie. Właśnie poznaliśmy tytuły wszystkich zapowiadanych premier.

Komedia muzyczna na początek

„Znów udajemy się w nieznane, pełni nadziei, ale też lęku, nieobojętnie przyglądając się współczesności. Zbierając wszystko to, co już sobie nawzajem opowiedzieliśmy, ale też to, co jeszcze chcemy sobie powiedzieć, pytamy: Daleko jeszcze?” – tak Teatr Współczesny w Szczenie zapowiada nowy sezon artystyczny. 

Już we wrześniu w repertuarze instytucji pojawią się dwa premierowe tytuły. Pierwszy z nich to komediowy spektakl muzyczny, przygotowany na bazie prawdziwych kobiecych historii – kontynuacja wątków opowiedzianych w inscenizacji „Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi”. Na scenie znów zobaczymy aktorkę, Marię Dąbrowską i grającego na żywo muzyka, Kubę Fiszera. Spektakl reżyseruje Ewa Rucińska. Premiera nastąpi 15 września w Teatrze Małym.

Przyjemność, smutek i refleksja

– W naszym teatrze zabieramy głos w ważnych sprawach, dajemy sobie odrobinę przyjemności, odrobinę smutku i odrobinę refleksji. Ale w podróży wspólnie z widzem musimy wiedzieć dokąd zmierzamy i jaki jest cel naszej podróży. W tym sezonie wyjątkowo do kilku podróży państwa zapraszamy i te pytania sobie zadamy – mówił Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny teatru na konferencji prasowej dotyczącej planów na nowy sezon.

Zapowiedział przy tym drugą wrześniową premierę, którą będzie „Czerwony kapturek” na podstawie tekstu Joëla Pommerata w reżyserii Anny Smolar. To będzie inscenizacja dla widzów w wieku 7 +, ale kierowana również do szerszej publiczności. Realizatorzy zaproszą do tajemniczego, muzycznego świata, w którym obecne są groza i śmiech. Premiera 22 września na Dużej Scenie.

Barokowy Malcolm XD

– W listopadzie inscenizacja na scenie Nowe Sytuacje, nastąpi premiera „Windy” – jednej z past ze zbioru „Pastrami”. To pierwsza w Polsce sceniczna adaptacja tekstu pisarza, tworzącego pod pseudonimem Malcolm XD, autora głośnej „Emigracji”. Będzie ujęta w formie nawiązującej do barokowego gatunku muzyczno-scenicznego i stąd jej tytuł „XD Dramma per musica” – mówił Skrzywanek.

Wybitna rumuńska reżyserka

W grudniu na Dużej Scenie Teatru Współczesnego będzie można obejrzeć spektakl najważniejszej obecnie reżyserki rumuńskiej, cenionej i nagradzanej na całym świecie, Gianiny Cărbunariu.

– To spektakl, który chcieliśmy zrealizować w poprzednim sezonie, ale z różnych przyczyn nie mogliśmy – zaznaczył Skrzywanek. – Cărbunariu wystawi tekst „Opowieści babć szeptane córkom przez matki”, w którym bardzo ważny jest temat aborcji. Autorka odnosi się do sytuacji z czasów dyktatury komunistycznej, kiedy prawo w tej kwestii było bardzo restrykcyjne, a skutki społeczne tamtych działań i decyzji widoczne są do dziś.

W lutym 2024 na Dużej Scenie Mateusz Atman i Agnieszka Jakimiak pokażą „Dobrego pieska”. To przedstawienie o relacjach między psami i osobami, które sprawują nad nimi opiekę, o szansach na kontakt między nimi oparty na symbiozie, a nie władzy i posiadaniu. Na scenie obok aktorów pojawią się także czworonożni odtwórcy ról…

Taniec wokół traumy

– Wiosną obłędna, nowa gwiazda młodego polskiego teatru, którą jest Anna Obszańska, zaprezentuje na Dużej Scenie premierę w ramach rezydencji artystycznej Nowe Sytuacje. To będzie spektakl taneczny „Udar. Giselle”, realizowany w ramach koprodukcji festiwalu „Kontrapunkt” i festiwalu „Boska Komedia”, inspirowany traumatycznymi życiowymi doświadczeniami autorki. Premiera nastąpi w maju – informuje Skrzywanek.

Na finał rzecz o wykluczeniu

Ostatnią premierą jest zapowiadana na czerwiec w Teatrze Małym inscenizacja zatytułowana „Zdążę”, inspirowana głośnym reportażem Olgi Gitkiewicz. To opowieść o polskim transporcie publicznym. Oficjalne statystyki wskazują bowiem, że wykluczeniem komunikacyjnym dotknięta jest jedna trzecia Polaków, a sytuacja ta pogarsza się z roku na rok. Reżyserem nietypowego musicalu będzie Tomasz Cymerman.

Bogate działania edukacyjne i prospołeczne

W nowym sezonie artystycznym Teatr Współczesny zaprasza też do udziału w edukacyjnych cyklach „Od integracji do wakacji” oraz „Zadbaj o siebie” (kierowanych do uczniów i nauczycieli) oraz bezpłatnych warsztatach metodycznych dotyczących konkretnych spektakli.

Będzie także rozwijana współpraca z trzema fundacjami: Lambdą Szczecin, Stowarzyszeniem Oswajanie Miasta i Stowarzyszeniem Mi-Gracja. W programie wspólnych działań przewidziano m.in. warsztaty, dyskusje, koncerty, dansingi, odpusty, karnawały, marsze, manifestacje, grupy wsparcia i samopomocy sąsiedzkiej, wymiany odzież itp. 

Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej teatru.