Projekcja dokumentu o szczecińskim clubbingu, wypiekanie grających ciastek, spacer śladami dawnego rozrywkowego Szczecina, zabawa z rurofonem i butelkowymi cymbałkami oraz bezpłatny koncert na zamkowym dziedzińcu. Pomysłodawcy GryFonii szykują mnóstwo muzycznych atrakcji dla szczecinian.

W piątek, 17 lipca, na dużym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich Stowarzyszenie Made in Szczecin organizuje koncert szczecińskiej muzyki. Zagrają: zespół Chango, Jacek „Budyń” Szymkiewicz (znany przede wszystkim z grupy Pogodno) oraz jeden z najlepszych didżejów w Polsce - Falcon1. Jako support wystąpi funk-rockowa grupa Frontrow, która zwyciężyła w tegorocznym przeglądzie kapel Made in Szczecin.

300 darmowych płyt

Podczas koncertu odbędzie się także premiera piątej składanki „Born In Szczecin”, na której co roku obok utworów znanych szczecińskich zespołów pojawiają się kawałki młodych, dopiero rozpoczynających karierę kapel. W tym roku na krążku znaleźli się m.in. Baltic Neopolis Orchestra, Piotr Banach z projektem Q.E.D. oraz duet Jazzowski i Mr Zoob. Płyta ukazała się w nakładzie 3 tys. sztuk.

300 pierwszych osób, które przybędą na piątkowy koncert, otrzyma krążek za darmo.

Początek koncertu o g. 19:30. Wstęp jest bezpłatny.

Muzyczne atrakcje przez cały dzień

Piątkowy koncert na zamkowym dziedzińcu poprzedzą całodniowe atrakcje muzyczne, które pod hasłem GryFonia będą się odbywały w różnych miejscach Szczecina.

Już od godz. 08:00 we wnętrzach Inkubatora Kultury będzie można oglądać teledyski szczecińskich twórców. Projekcje zaplanowano do g. 22:00. Natomiast w inkubatorowym ogrodzie Natalia Szostak przygotuje specjalną instalację pt. „Nowe Latko”, inspirowaną pogańskim zwyczajem celebrowania budzącej się do życia przyrody. Wstęp jest wolny.

Imprezowy spacer

Wieczorem można się wybrać na muzyczno – rozrywkową wycieczkę po Szczecinie. Uczestnicy spaceru dowiedzą się, gdzie odbywały się najlepsze dancingi w mieście, która knajpa miała podłogę z luster i dlaczego, zwłaszcza panowie, bardzo lubili do niej chodzić. W programie także zwiedzanie wnętrz Akademii Sztuki. Wycieczka rozpocznie się o g. 17:30. Miejsce zbiórki zostanie podane po wcześniejszej rezerwacji na stronie www.gryfonia.pl. Koszt wycieczki wynosi 10 zł.

Co dalej ze szczecińskim clubbingiem?

O g. 18:00 w Starej Rzeźni odbędzie się pokaz dokumentu „Szczecin Calling”, przedstawiającego historię szczecińskiego clubbingu. Piątkową projekcję wzbogaci nakręcony po trzech latach epilog, który pokazuje jak szczeciński clubbing wygląda obecnie i próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie jak będzie wyglądał w przyszłości. Wstęp jest wolny.

Najlepsze okładki muzycznych wydawnictw

Również o g. 18:00 showroom OK Super zaprasza na finisaż wystawy najlepiej zaprojektowanych albumów muzycznych. Są wśród nich zarówno wydawnictwa, które trafiły do szerokiej dystrybucji (jak np. Madonna, The Police, Blur czy Bjork), jak i mniej znane perełki. Kuratorem wystawy jest Waldemar Słowiak, krakowski projektant, miłośnik muzyki i kolekcjoner wydawnictw muzycznych. W OK Super (o 18:00) odbędzie się też prezentacja okładki premierowego krążka "Born In Szczecin vol. 5". Wstęp wolny.

Grające ciastka i zabawa z rurofonem

W ramach GryFonii nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. W Bistro na Językach (ul. Grodzka 2) dzieci przygotują ciasteczkowe nutki, następnie na czekoladowej pięciolinii ułożą swój utwór. Co ciekawe, dzięki specjalnemu programowi ten smaczny utwór będzie można także usłyszeć. Kulinarno-muzyczne warsztaty zaplanowano w g. 16:30 – 19:00. Wstęp kosztuje 10 zł. Zapisać można się na stronie www.gryfonia.pl

Z kolei Galeria Tworzę się (w budynku 13 muz) zaprasza do wspólnego hałasowania w przestrzeniach Dźwiękowego Placu Zabaw. Znajdują się tam pomieszczenia czułe na działanie światła, specjalne instalacje dźwiękowe i bardzo ciekawe instrumenty, m.in. cymbałki z butelek i rurofon. Zabawa na Dźwiękowym Placu Zabaw możliwa będzie w g. 16:00 – 18:00. Wstęp jest wolny.

Jednym z punktów GryFonii są też warsztaty perkusyjne w Akademii Sztuki. Niestety, na nie brak już wolnych miejsc.