Taka muzyczna konfiguracja to gwarancja nieprzeciętnych wrażeń! Zestawienie gitary jazzowej i altówki daje efekt niezwykle frapującego brzmienia. Warto się o tym przekonać, odwiedzając w ostatnią sobotę września Willę Lentza. Tego wieczoru odbędzie się pierwszy jesienny koncert w cyklu „Jazz w Willi”, a na scenie zaprezentują się znany z Atom String Quartet altowiolista Michał Zaborski oraz gitarzysta Jakub Kotynia.

Nieograniczona inwencja 

Duet Kotynia/Zaborski to bardzo doświadczeni i doceniani zarówno w Polsce, jak i Europie muzycy. Połączyła ich chęć do tworzenia wspólnie autorskiej muzyki, która gatunkowo osadzona jest przede wszystkim w jazzie, ale nie brakuje w niej odniesień do takich nurtów jak etno czy szeroko pojęta współczesna muzyka improwizowana. Artyści wykorzystują także elektronicznie oraz akustycznie preparowany dźwięk. Ten zabieg sprawia, że testowanie najrozmaitszych barw staje się niemalże nieograniczone.

Dzięki współpracy obaj twórcy odnajdują nowe konteksty dla swoich instrumentów. Nadają im nowe znaczenia i role, nieco zaskakujące i odmienne od tych standardowych. Zespół zadebiutował w ramach festiwalowego cyklu „Poranki Jazzowe” w Lublinie, zyskując bardzo pozytywne opinie słuchaczy oraz krytyków muzycznych. Duet wystąpił również na warszawskim festiwalu „Strefa Ciszy” czy podczas organizowanego przez Radio Jazz cyklu „Salon Jazzowy”w Pałacu Szustra w Warszawie.

Współpraca z najlepszymi jazzmanami

Michał Zaborski to altowiolista, współzałożyciel i członek Atom String Quartet oraz lider autorskiego zespołu Michał Zaborski Quartet. Występował z największymi polskimi i światowymi muzykami jazzowymi takimi jak Urszula Dudziak, Bobby McFerrin, Branford Marsalis, Gil Goldstein. Przez kilka lat był etatowym członkiem Orkiestry Sinfonia Varsovia.

Gitarzysta i kompozytor Jakub Kotynia brał udział m.in. w finale Mistrzowskiego Konkursu Gitary Jazzowej im. Marka Blizińskiego Guitar City 2008 i Old Jazz Meeting Złota Tarka 2011. Jest także pedagogiem w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie.

Bardzo wszechstronny gitarzysta

– Jakub jest wszechstronnym gitarzystą, z ogromnym doświadczeniem muzycznym. Jest w stanie zagrać stylowo zarówno jazz manouche, jak i bossa novę czy tradycyjny jazz. Równie sprawnie posługuje się kostką i techniką fingerstyle, dzięki czemu nie ma dla niego muzyki w obrębie bardzo szeroko pojętego jazzu, której nie byłby w stanie pięknie zagrać. I chyba właśnie ta cecha powoduje, że tak chętnie grają z nim inni muzycy i wokaliści, wszechstronność i otwartość na nowe brzmienia sprawiła, że Michał Zaborski znalazł w nim świetnego muzycznego partnera – mówi Jakub Kościuszko, współorganizator wydarzenia.

Koncert duetu Kotynia/Zaborski w ramach cyklu „Jazz w Willi” odbędzie się w sobotę, 30 września, o godz. 20:00. Bilety, w tym w specjalnej cenie 30 zł dla seniorów, dostępne na https://bilety.willa-lentza.pl