Od kilku dni szczecinianie mają możliwość zapoznania się na Zamku Książąt Pomorskich z patriotyczną wystawą zatytułowaną ”Nasza droga do wolności”. Warto ją odwiedzić z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości.

Wystawa ta została zorganizowana już po raz szósty z inicjatywy Stowarzyszenia „Konie i Natura”, a zebrano na niej dokumenty i pamiątki związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Eksponaty, które można oglądać na wystawie w sali Elżbietańskiej Zamku Książąt Pomorskich, pochodzą od organizacji kombatanckich miasta Szczecin i od prywatnych kolekcjonerów. Szczecinianie mogą zaznajomić się m.in. ze wspomnieniami ofiar ludobójstwa na Wołyniu, archiwalnymi zdjęciami tego terenu oraz mapami przedstawiającymi województwa: wołyńskie i tarnopolskie, a także IV rozbiór Polski.

Wśród innych ważnych materiałów znajdują się m.in. treść hymnu i modlitwy żołnierzy Armii Krajowej, polski elementarz z 1944 roku czy podręczniki do nauki dla polskich dzieci w Afryce.

Część wystawy „Nasz droga do wolności” zajmują też fotografie wsi, kościołów, grobów i cmentarzy na Wschodzie zlokalizowanych w takich miejscowościach jak: Lwów, Ratno, Turzysk, Kowel, Rymacze, Czortków, Ołyka, czy nieistniejącej dziś wsi Zasmyki.

Niezwykle interesująco przedstawiają się również eksponaty wydobyte podczas prac
sondażowo-ekshumacyjnych przeprowadzonych w Charkowie w 1996 roku. Są to przede wszystkim łuski nabojów, ustniki, guziki wojskowe, manierka, mydelniczka oraz pieczątka lekarska.

Nie można pominąć gablot poświęconych kolejno łączniczkom Okręgu Wilno AK z grupy „Kozy” oraz Szarym Szeregom.

Ekspozycję uzupełniają medale, korespondencja wojenna oraz materiały prasowe (np. artykuły z biuletynu informacyjnego „Rodowód” czy Kuriera Szczecińskiego).

Wystawę „Nasza droga do wolności” można obejrzeć za darmo do 24 listopada w sali Elżbietańskiej Zamku Książąt Pomorskich.