"W latach 90. Szczecin mylony był z Berlinem – tyle się tu działo." – mówi jeden z bohaterów internetowego filmu dokumentalnego Szczecin Calling. Dokument zrealizowano ponad 3 lata temu, aby pokazać historię i perspektywę ludzi tworzących szczecińską scenę klubową. Pozostawiono wówczas temat z lekkim niedosytem...

Po trzech latach twórcy filmu, ekipa kolektywu PandaKru i portalu wSzczecinie.pl, powrócili do tematu. Epilog nawiązuje do obecnego stanu życia klubowego Szczecina i próbuje odpowiedzieć na pytanie jak będzie to wyglądało w przyszłości naszego miasta.

Tym, którzy nie widzieli wcześniejszych odcinków – przypominamy historię szczecińskiego clubbingu.

1. Początki clubbingu

Wydarzenia z cyklu Techno Dance Mission, gromadziły po kilka tysięcy osób. Funkcjonowało sporo nielegalnych miejsc, powstawały pierwsze legalne miejscówki. Jak wspominają nasi rozmówcy -- to był czas, kiedy wszyscy się jednoczyli. Reprezentanci różnych stylów muzycznych bawili się na jednych imprezach.

 

2. Nielegale

Zanim powstały szerzej znane lokale, funkcjonowały liczne "nielegale". Artyści potrafili nawet wystąpić w pozostałościach po niemieckiej fabryce benzyny syntetycznej. W drugim odcinku "Szczecin Calling" rozmawiamy m.in. z człowiekiem odpowiedzialnym za kilka takich "nielegali". Co ciekawe - w tych miejscach było kulturalnie.

 

 

3. Przełom wieków

Na początku nowego tysiąclecia ludzie legalizowali swoje klubowe działania poprzez zakładanie pełnoprawnych lokali. Powstał przykładowo Neuron, Laboratorium, City Hall, Alter Ego, Crossed. Jakie były okoliczności ich powstania?

 

 

4. Radio ABC

Historia kultowej rozgłośni, wpływ na szczeciński clubbing i upadek stacji.

 

5. Zmiana mentalności

Czy ludzie stracili zainteresowanie rzeczami, które są bardziej niezależne, do których trudno dotrzeć? Czy teraz na imprezy chodzi się tylko dla "lansu"? Jak zmieniła się mentalność klubowiczów na przestrzeni ostatnich lat?

 

 

6. Sposoby na promocję imprez

O roli poczty pantoflowej, Internetu, mediów, poligrafii i oczywiście Facebooka w promocji imprez klubowych.

 

 

7. Sytuacja na rok 2012

Odpływ szczecinian, brak kasy, mniejsze zainteresowanie rzeczami niezależnymi, niezagospodarowany potencjał studentów, czyli obecna sytuacja clubbingu w Szczecinie.

 

8. Pomysły na poprawienie sytuacji szczecińskiego clubbingu

Jak poprawić sytuację w szczecińskim clubbingu?

 

9. Przyszłość clubingu

Jaka przyszłość czeka clubbing w naszym mieście? W którą stronę idzie muzyka klubowa?