Mechanik, zakupoholiczka, podróżnik, a może celebrytka? Kim są członkowie Baltic Neopolis Orchestra? Przekonamy się przyglądając nowej kamapnii wizerunkowej szczecińskiej grupy, w końcu „o wyjątkowości orkiestry stanowią tworzący ją muzycy”.

Fotografie ukazują muzyków Orkiestry od innej strony. Pokazują, że pod frakami i galowymi strojami kryją się osobowości pełne pasji nie tylko do muzyki klasycznej, ale przede wszystkim do świata. Muzycy bowiem nie zawsze są tymi, którymi się wydają. Zdjęcia skonfrontowane są z indywidualnymi hasłami przypisanymi każdemu artyście, pełniącymi rolę łącznika między światem muzyki, a prywatnym życiem muzyków.

Zobacz kim są na co dzień

Muzycy nie boją się otworzyć przed publicznością. Dlatego zdjęcia towarzyszące kampanii są odważne, zabawne i jedyne w swoim rodzaju. Obalają mity i sztampowe wyobrażenia artystów grających muzykę klasyczną. Pokazuje świat kultury wysokiej z innej, o wiele ciekawszej strony.

Kampania skierowana jest przede wszystkim do grupy osób 35+, aktywnej na rynku kultury, poszukującej wydarzeń prestiżowych, o wysokiej klasie i jakości. Jest to również grupa, która docelowo ma stanowić najbardziej liczebną publiczność koncertów wykonywanych przez Baltic Neopolis Orchestra.

Spotkasz ich na mieście

Fotografie pojawią się na dwóch wystawach – na Jasnych Błoniach tuż przy „Bartłomiejce” oraz na Placu Grunwaldzkim. Dostępne będą do końca września. Zdjęcia artystów można będzie zobaczyć również w środkach komunikacji miejskiej, na nowych folderach koncertowych.

 

 

Inspirujący koncert na począte

Baltic Neopolis Orchestra inauguruje sezon artystyczny niezwykłym koncertem. 29 września o godz. 19 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbędzie się koncert, w którym usłyszymy prekursorskie wykonania utworów autorstwa wybitnych kompozytorów młodego pokolenia – Mikołaja Góreckiego i Pawła Łukaszewskiego. Koncertmistrzem będzie Tomasz Tomaszewski, który również jako solista zagra wraz z Orkiestrą jeden z najpiękniejszych utworów Góreckiego – Concerto Notturno.

Jaki ojciec, taki syn?

Muzyka niewątpliwie płynie w żyłach urodzonego w 1971 roku Mikołaja Góreckiego. Można by przypuszczać, że syn Henryka Góreckiego niesie na swych barkach wielki ciężar. Ale tak nie jest. Podążając kompozytorskimi śladami ojca, Mikołaj jest najwyraźniej kimś zupełnie innym. Pisze muzykę na swój własny sposób, obejmując różnorodne współczesne wpływy, a przy tym pozostając w głębokim szacunku dla przeszłości. Ten wyjątkowy twórca żyje z dala od muzycznych trendów współczesnej Polski, ale zarazem jest świadomy swoich korzeni i dziedzictwa, którego jest kontynuatorem.

Niezwykła harmonia

Kompozycje trzy lata starszego Pawła Łukaszewskiego wyróżniają się spośród utworów kompozytorów młodego pokolenia nie tylko stylistyczną oryginalnością, lecz także doskonałym wyczuciem chóralnej materii i doskonałym opanowaniem faktury.

Światowi artyści

Twórczość obydwu kompozytorów ceniona jest na całym świecie. Ich utwory są wykonywane na wielu prestiżowych festiwalach, zdobyły wiele nagród i wyróżnień. Sam Łukaszewski jest pięciokrotnym laureatem „Fryderyka”, a uhonorowany został m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2011), Nagrodą Prymasa Polski (2011). Górecki już jako 17-latek (w 1988) uzyskał I nagrodę na I Konkursie dla Młodych Kompozytorów w Bielsku-Białej. Obecnie jego utwory są grywane na światowych estradach koncertowych – De Ijsbreker Centre w Amsterdamie, Lincoln Center w Nowym Jorku, Montrealu, Quebec City, Victorii, Edmonton, Waszyngtonie.

Program

W programie sobotniego koncertu znalazły się dwa utwory Góreckiego: Divertimento na orkiestrę smyczkową oraz Concerto Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową, a także cztery, niewykonywane wcześniej w Szczecinie kompozycje Łukaszewskiego: Sinfoniette, Adagietto, Divertimento i Eine Kleine Tagmusik. Concerto Notturno Góreckiego od momentu powstania cieszy się dużą popularnością i znalazł się w repertuarze wielu skrzypków, m. in. Kai Danczowskiej, Patrycji Piekutowskiej, Krzysztofa Bąkowskiego, Pawła Kuklińskiego. W Szczecinie partie solo zagra bliski przyjaciel orkiestry Baltic Neopolis – Tomasz Tomaszewski, pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie.

O orkiestrze

Baltic Neopolis Orchestra jest smyczkową orkiestrą kameralną powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych, szczecińskich artystów. Od tego czasu zagrała dziesiątki koncertów, realizując własne cykle i współuczestnicząc w wielu projektach artystycznych. Energia, radość oraz zapał do robienia rzeczy niemożliwych pozwala muzykom Baltic Neopolis Orchestra na niekonwencjonalne prezentowanie muzyki kameralnej. Odwaga artystów w wykonywaniu trudnych kompozycji doceniana jest zarówno przez krytyków i melomanów.