Poza recitalami solowymi, gitara zabrzmi w zespołach gitarowych i w połączeniu z innymi instrumentami. W gitarowych aranżacjach będzie można wysłuchać utworów Astora Piazzolli i Fryderyka Chopina. Rusza tegoroczna edycja Wiosennych Koncertów Gitarowych.
Już w najbliższą sobotę, 12 marca, zostaną zainaugurowane XIX Wiosenne Koncerty Gitarowe. - To najdłużej trwająca cykliczna impreza muzyczna w naszym mieście – zaznacza jej kierownik artystyczny Piotr Pałac.

Coroczne święto miłośników gitary rozpocznie się od koncertu zespołu Lime Tree Quartet, którego liderem jest gitarzysta klasyczny Wojciech Lipiński. Kwartet przede wszystkim czerpie inspiracje z samby i stylu bossa novej. Jak zapowiada Pałac, podczas występu w Zamku muzycy zaserwują też sporą porcję muzyki filmowej oraz własne kompozycje. Koncert inauguracyjny odbędzie się w sali ks. Bogusława X. Początek o 18:00.

Mistrzowski recital McAllistera
Dzień później, w niedzielę, 13 marca, zaplanowano aż dwa gitarowe wydarzenia. O godz. 12:00, również w sali ks. Bogusława, wystąpią laureaci Wiosennego Konkursu Gitarowego, reaktywowanego po trzech latach przerwy. - Zaprezentują się na nim najmłodsi i najbardziej utalentowani gitarzyści. Niektórzy z nich to wręcz maluszki. Koncert ten na pewno więc będzie wzruszał - mówi Pałac.

Niedzielny wieczór natomiast będzie należeć do szkockiego gitarzysty Matthew McAllistera. - To poeta gitary, który koncentruje się przede wszystkim na pięknym brzmieniu, na treści utworów. W związku z tym, że pochodzi ze Szkocji to bardzo chętnie do swojego repertuaru włącza kompozycje celtyckie – zapowiada kierownik artystyczny Wiosennych Koncertów Gitarowych. Solowy recital McAllistera rozpocznie się o 18:00 w sali ks. Anny Jagiellonki.

Wieczór z Astorem Piazzollą

Szczeciński festiwal gitary klasycznej potrwa do 20 marca. Drugi weekend koncertów otworzy wieczór z muzyką Astora Piazzolli w wykonaniu uznanego gitarzysty Jakuba Kościuszki i Jana Jakuba Bokuna, grającego na klarnecie (19 marca o 17:00). Artystom będzie towarzyszyła Szczecińska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna. - Podczas tego koncertu będziemy mogli posłuchać m.in. słynnej historii tanga, czyli cyklu utworów, który pozwoli prześledzić ewolucję tej formy tanecznej – mówi Pałac.

Na zakończenie XIX Wiosennych Koncertów Gitarowych także przygotowano dwa wydarzenia. W ramach Niedzielnego Koncertu Południowego 20 marca w sali ks. Bogusława wystąpią wywodząca się ze Szczecina gitarzystka Justyna Sobczak oraz duet skrzypcowo-gitarowy Duo Corilon.

Z kolei wieczorem (20 marca o 18:00) zaprezentuje się międzynarodowy skład Guitar4mation. W repertuarze koncertu m.in. muzyka Fryderyka Chopina zestawiona z muzyką kompozytorów południowo-amerykańskich. - Wydaje się, że Chopina na gitarze grać się nie da, otóż słuchacze przekonają się, jak udanie można aranżować muzykę tego kompozytora – zachęca Pałac. - Stąd zrozumiałe staje się stwierdzenie Chopina, że „nic nie brzmi tak pięknie jak gitara, chyba że dwie gitary”. Tu będą aż cztery – dodaje.

Bilety na wieczorne koncerty w ramach XIX Wiosennych Koncertów Gitarowych kosztują 20 i 30 zł, na koncerty południowe – 3 i 5 zł. Program dostępny jest tutaj

Wiosenne Koncerty Gitarowe to cykl koncertów promujących muzykę gitarową, organizowany przez Zamek Książąt Pomorskich od 1998 roku. W kilkunastoletniej historii festiwalu w salach koncertowych szczecińskiego Zamku swoje interpretacje prezentowali artyści zagraniczni, tj. Aniello Desiderio (Włochy), Zoran Dukić (Chorwacja), Ricardo Gallen (Francja), Duo Melis (Hiszpania Grecja), Carlo Marchione (Włochy), Joscho Stephan (Niemcy), David Qualey (USA) oraz gitarzyści polscy, tj. Marcin Dylla, Janusz Strobel, Łukasz Kuropaczewski, Waldemar Gromolak, Anna i Łukasz Pietrzak, Robert Horna i wielu innych.