Dobiegają końca prace konstrukcyjne przy budowie gmachu Morskiego Centrum Nauki na Łasztowni. Przybywa kolorowych płyt elewacji, które zostaną wkrótce przykryte ażurową siatką. Uzyskany efekt wizualny sprawi, że budynek będzie zmieniał swoją barwę, gdy podejdziemy bliżej.
Żółte i czerwone płyty elewacyjne wywołały sporo negatywnych komentarzy szczecinian. Inwestor (samorząd województwa) i architekt uspokajają jednak, że nie jest to efekt końcowy. Żywe barwy zostaną stłumione przez antracytową siatkę.
– Zgodnie z założeniami architekta Piotra Płaskowickiego ma to dać odpowiedni efekt wizualny. Wygląd budynku będzie zależał od położenia obserwatora. Inaczej bryła wyglądać ma z daleka, a inaczej z bliska. Podchodząc pod samą ścianę ujrzymy więcej barw, które widoczne będą przez ażurową siatkę. Z pewnością dużą rolę spełni odpowiednie oświetlenie budynku, które może zupełnie odmienić jego wygląd – tłumaczy Jarosław Dobrzyński, rzecznik prasowy Morskiego Centrum Nauki.
Wykonawca – firma Erbud – powinien zakończyć prace konstrukcyjne w pierwszym kwartale 2021 r. Budynek ma zostać oddany do użytku w maju lub czerwcu. Co obecnie dzieje się na placu budowy?
– Na najwyższym poziomie budynku ekipy pracują przy montażu pawilonu technicznego i świetlików. Trwają prace ciesielskie, zbrojarskie, spawalnicze i betoniarskie. Wewnątrz budynku montowane są schody ekspozycyjne, na których docelowo umieszczona będzie cześć wystawy stałej. W całym budynku montowane są instalacje elektryczne, sanitarne i teletechniczne oraz wentylacja – wylicza Jarosław Dobrzyński. – Do pracy przystąpili malarze, którzy malują sufity i szyby windowe. Trwa montaż konstrukcji stalowej w zewnętrznej klatce schodowej. Rozpoczęto również prace tynkarskie. W realizację zadań zaangażowanych jest 130 pracowników.
Gdy budynek będzie gotowy, przyjdzie czas na montaż wystawy stałej, którą przygotuje spółka Trias Avi. Morskie Centrum Nauki może być gotowe do zwiedzania najwcześniej we wrześniu 2022 r.
ZOBACZ TEŻ: W tej żelbetowej kuli będą wyświetlane filmy w rozdzielczości 6.5K
Komentarze
48