Morskie Centrum Nauki ogłosiło przetarg na dostawę, instalację i uruchomienie wyposażenia planetarium. Prezentowane będą w nim pokazy związane z astronomią, fizyką, chemią i biologią.

Kula planetarium jest częścią gmachu MCN, który powstaje przy Trasie Zamkowej na Łasztowni. Na żelbetowej kopule zainstalowany zostanie ekran o średnicy 10 metrów, pozwalający wyświetlać obraz w rozdzielczości 6.5K.

Podróż do Mgławicy Kraba lub do wnętrza ziemi

Częścią zamawianego właśnie wyposażenia będą też m.in.: system projekcji, generatory obrazu i dźwięku, oprogramowanie czy fotele wyposażone w system umożliwiający publiczności głosowanie. Połączenie nowoczesnych technologii zapewni możliwość wyjątkowych projekcji.

– Prezentowane będą widowiska różnorodne, programy popularno-naukowe przeznaczone dla każdej z grup wiekowych – od dzieci w wieku przedszkolnych po rodziców i dziadków. Integralną częścią prezentacji astronomicznych będą pokazy na zainstalowanym programie symulacyjnym do projekcji gwiezdnych. Da to możliwość przyjrzenia się z bliska każdemu obiektowi znajdującemu się w kosmosie. Jeżeli ktoś z publiczności zażyczy sobie odbyć podróż do np. Mgławicy Kraba, to mało tego, że będziemy mogli go tam wysłać, to dodatkowo system obsługi pozwoli na to, by widz sam przejął sterowanie pokazem, zabierając ze sobą w kosmiczną wyprawę pozostałych obserwatorów. Dzięki systemowi Voting Box zamontowanemu w fotelach możliwe będzie również przeprowadzanie m.in. ankiet czy konkursów dla uczestników pokazów – mówi Jarosław Dobrzyński, rzecznik prasowy MCN.

W planetarium planowane są również pokazy w technologii 3D. W ich trakcie widzowie znajdą się w centrum wydarzeń, podczas podróży w kosmos, na dno oceanu czy do wnętrza ziemi.

Pierwsi zwiedzający jesienią 2022 roku?

Zainteresowane przetargiem firmy mogą składać oferty do 5 lutego. Za parametry techniczne oferta będzie mogła otrzymać do 40% (z sumy 100 punktów), za gwarancje i rękojmię – 10%, a za cenę – 50%. Zwycięzca przetargu będzie miał 13 miesięcy na realizację zamówienia od czasu podpisania umowy.

Gmach MCN ma być gotowy w maju-czerwcu 2021 r. Kolejne miesiące zajmie budowa wystawy stałej i wyposażenie wspomnianego planetarium. Morskie Centrum Nauki powinno być gotowe do zwiedzania najwcześniej we wrześniu 2022 r.